Копија чудотворне српске иконе Богородице стигла у Санкт Петербург

ДАР ПОВОДОМ 300. ГОДИШЊИЦЕ ЛАВРЕ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ ДОНЕО ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ

         ДЕЛЕГАЦИЈА Српске православне цркве донела је у Санкт Петербург уметничку копију чудотворне српске иконе Богородице Млекопитатељице.

         Српско свештенство на челу са епископом будимљанским и никшићким Јоаникијем учествоваће у празничном богослужењу поводом дана Свете Тројице и дароваће братству Лавре ту чудотворну икону, саопштено је у прес-центру организационог комитета за празновање 300. годишњице Лавре Александра Невског.

         То је ретка икона за руско поднебље – Богородица која пита Христа Младенца . Њен оригинал се чува на Светој Гори, у испосници Светог Саве у манастиру Хиландар, и једна је од највећих српских светиња.

         Копија иконе која ће бити дарована Лаври Александра Невског начињена је у Србији. Проношена је по свим српским манастирима, у литијама, била је на Светој Гори и у Светој Земљи, благословили су је врховни поглавар Српске православне цркве патријарх Иринеј и врховни поглавар Јерусалимске православне цркве патријарх Теофил III.

         Непосредну улогу у судбини овог изузетно значајног поклона за Лавру имао је српски уметнички фотограф, члан Удружења фото и филмских уметника Србије Миодраг Бранковић.

         Он већ 17 година фотографише манастире на Светој Гори Атос, учествовао је у више од 100 изложби. Једна од одржана је у новембру 2012. у Лаври Александра Невског у оквиру свечаности поводом 300. годишњице најстаријег манастира у Петербургу. 23 фотографије поклонио је Миодраг Лаври у част јубилеја.

         Икона ће бити смештена у Саборном храму Свете Тројице Лавре Александра Невског и верници ће моћи да јој се поклоне већ у суботу, пред празнично вечерње бдење.

         Сви верници који дођу да се поклоне светој икони добиће на поклон иконицу.

         Најпознатије чудотворне копије Пресвете Богородице Млекопитатељице наклазе се у скиту Светог Илије на Светој Гори, у Москви и Одеси, једна се налази у главној параклиси московског Богојављенског саборног храма, а друга у Свето-Успенском мушком манастиру у Одеси.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари