ТЕОДОСИЈЕ: Улазак Косова у Унеско био би - акт културне окупације

СВЕ ВОДЕ КА АЛБАНИЗАЦИЈИ НАШЕ ДУХОВНЕ И КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ НА КИМ

Владика Теодосије

  • У ситуацији када Врховни суд Косова практично одузима манастиру Високи Дечани 50 одсто његове имовине и када се понављају вандалски акти, као недавно каменовање цркве у Ораховцу, уз сталне претње рушења храма Христа Спаса у Приштини, можемо само да кажемо - упозорио је владика рашко-призренски и косовско-метохијски - да на овај начин косовске институције све више угрожавају наш живот и опстанак на Косову и Метохији
  • Наши манастири и цркве нису и не могу бити музеји, већ су богослужбени објекти, и сваки покушај Приштине да примени насиље било институционалним путем или подстицањем анти-православног расположења биће додатни показатељ стварних намера које воде албанизацији целокупне културне и духовне баштине на Косову и Метохији

        ЕПИСКОП рашко-призренски и косовско-метохијски Српске православне цркве (СПЦ) Теодосије предложио је данас да се под покровитељством Европске уније (ЕУ) што пре отвори дијалог о српској културној баштини на Косову и Метохији, додавши да ће та епархија до почетка дијалога бити „принуђена да суспендује“ директне контакте с косовским званичницима.

        „СПЦ је спремна да своју забринутост због одбијања дијалога Приштине отворено потврди још једном пред свим чланицама Унеска и да упозори да ће евентуални пријемом Косова у ову организацију, посебно у оваквој ситуацији, нашим светињама, које су и једини објекти Унеска на Косову и Метохији, бити наметнута отворена окупација. После свега овога, наша Епархија не може да има поверења у косовске институције и до почетка дијалога о културној и духовној баштини биће принуђена да суспендује директне контакте са косовским званичницима, настављајући да своје проблеме са Приштином решава уз посредовање међународних представника на Косову и Метохији, уколико они покажу за то спремност“, навео је Теодосије у саопштењу.

        Како је рекао, треба зауставити и процес уласка Косова у Унеско.

        „У оваквој ситуацији, у којој наша баштина нема адекватно међународно гарантовану заштиту, апсолутно је јасно да би улазак Косова у Унеско био отворени акт културне репресије над српском баштином на Косову и Метохији , која је у току 15 година више пута страдала управо од албанских екстремиста, због чега су, уосталом, наше светиње већ годинама на листи Светске културне баштине у опасности. Наши манастири и цркве нису и не могу бити музеји, већ су богослужбени објекти, и сваки покушај Приштине да примени насиље било институционалним путем или подстицањем анти-православног расположења биће додатни показатељ стварних намера које воде албанизацији целокупне културне и духовне баштине на Косову и Метохији“, казао је Теодосије.

        Он је додао и да у ситуацији када „Врховни суд Косова практично одузима манастиру Високи Дечани 50 одсто његове имовине и када се понављају вандалски акти, као недавно каменовање цркве у Ораховцу, уз сталне претње рушења храма Христа Спаса у Приштини, можемо само да кажемо да на овај начин косовске институције све више угрожавају наш живот и опстанак на Косову и Метохији“.

        „Овај наш став није политички мотивисан, што смо понајбоље показали вишегодишњом спремношћу да радимо са свим људима добре воље и у свему што води очувању нашег народа, баштине и светиња. Зато се и надамо се да ће међународна заједница помоћи да се овај проблем превазиђе отварањем што скоријег дијалога о нашој баштини у Бриселу и да српска православна духовна и културна баштина на Косову и Метохији у будуће не буде камен спотицања, већ мост за помирење свих људи добре воље на овим просторима“„, рекао је епископ.

        Он је оценио и да је изјава заменика косовског министра спољних послова Петрита Селимија коначно показала стварне намере Приштине поводом питања српске православне баштине на Косову и Метохији.

       „Наиме, у својој изјави Селими експлицитно тврди да питање српске православне баштине неће бити разматрано у Бриселу, јер је оно већ разматрано у Бечу у оквиру Ахтисаријевог плана и да Косово не жели да дискутује о питањима која су већ решена“, навео је епископ.

        Према његовим речима, СПЦ се уверила у стварне намере косовских институција још у априлу месецу ове године када је Министарство културе Косова припремило нови нацрт закона о културној баштини који је игнорисао посебан статус објеката СПЦ, а исто се догодило и са недавним нацртом стратегије за културну баштину на Косову у предстојећем периоду до 2025. године.

        „Иако су оба документа повучена због отвореног противљења СПЦ и снажне међународне интервенције, оба документа јасно показују да су ставови изречени у поменутом писму косовских званичника само неискрена обећања у служби што лакшег уласка Косова у Унеско јер је непосредно пре овог писма поменутим нацртима закона и стратегије за културну баштину Приштина управо изнела супротан став, потпуно негирајући посебан статус баштине СПЦ“„, додао је Теодосије у саопштењу.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари