Благодатни огањ руским авионом стигао на аеродром „Никола Тесла”, па у Храм Св. Саве

ПРИМИО ГА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ КОЈИ ГА ЈЕ УНЕО У ХРАМ – ВЕРНИЦИ НА ЊЕМУ ПАЛИЛИ СВОЈА КАНДИЛА

  • Eпископ Славонски JОВАН: Благодатни огањ за Србиjу има три улоге. Наjважниjа је да се сетимо да jе Христ васкрсао и да jе то прва и основна истина наше вере. Друга улога jе потврда везе наше цркве са Jерусалимом, а трећа jе потврда вечне везе српског и руског народа коjи jе са нама и у оваквим подвизима
  • Од аеродрома  до Храма Светог Саве Благодатни огањ  пратило и 15 руских мотоциклиста из чувене групе „Ноћни вукови”

         БЛАГОДАТНИ огањ, пламен са Христовог гроба у Jерусалиму, стигао jе вечерас у Србиjу праћен државно-црквеном делегациjом, а свечани дочек огња организован је у Храму Светог Саве у Београду.

         Превоз авионом на релацији Јерусалим-Београд организовао је руски православни Фонд Василија Великог. Огањ су од све до  Храма на Врачару пратили функционери овог фонда Сергеј Рудов и Александар Фоменко.

         Од аеродрома „Никола Тесла” до Храма Светог Саве Благодатни огањ је пратило и 15 руских мотоциклиста из чувене групе „Ноћни вукови”.

         Oгањ је, испред Храма Светог Саве уз построjену гарду Воjске Србиjе, предат патриjарху Иринеjу коjи га је са свештенством и у присуству наjвиших државних представника поделио верницима.

         Делегациjа коjа jе донела Oгањ, предвођена епископом славонским Jованом, секретаром патријарха Иринеја ђаконом Александром Секулићем, старешином Храма Светог саве оцем Радивојем Банићем и помоћником директора Kанцелариjе за KиM Душаном Jововићем отпутовала jе на Велики петак у Jерусалим, где jе учествовала у молитвеном дочеку силаска Благодатног огња.

         Eпископ Jован рекао jе вечерас новинарима на аеродрому да Oгањ и његово доношење у Србиjу има три улоге, од коjих jе наjважниjа да се сетимо да jе Христ васкрсао и да jе то прва и основна истина наше вере.

         Друга улога jе, како jе рекао, потврда везе наше цркве са Jерусалимом, а трећа jе потврда вечне везе српског и руског народа, „коjи jе био с нама у оваквим подвизима”.

         Kако jе додао, Благодатни огањ пренет jе у Србиjу уз благослов српског, руског и jерусалимског патриjарха.

         Из Београда, Благодатни огањ биће пренет у православне храмове у Србиjи и на Kосову и Mетохиjи, а затим и у Подгорицу, Tребиње, Бањалуку и Пакрац.

         Поред Благодатног огња из Jерусалима су донета и два часна крста, што представља наставак традициjе њиховог доношења коjа jе започета са благословом патриjарха Павла 2006. године.

         Oгањ, коjи називаjу и наjвећим чудом у Jерусалиму, поjављуjе се сваке године уочи Ускрса, приликом молитве патриjарха jерусалимског и све Палестине Tеофила, у цркви Христовог Васкрсења.

         Увек се наглашава да се пламен пали сам од себе, односно да га не пали патриjарх.

         Патриjарх улази у цркву чиjа су врата била запечаћена, након што су сва кандила у цркви погашена, а комисиjа утврдила да се у њоj не налази ништа чиме би се вештачки изазвао пламен.

         По уласку у цркву, патриjарх чита нарочите молитве коjима се, у име свих православних, моли распетом Христу да и ове године пошаље Свети Oгањ, као сведочанство његовом васкрсења и као знак правоверности стада православног.

         За православне хришћане силазак Благодатног огња, коjи се са снопова свећа коjе држи у рукама jерусалимски патриjарх преноси верницима, потврда jе истинитости Христовог васкрсења.

         (Танјуг – Факти)

         Фото: Танјуг

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари