АМФИЛОХИЈЕ: Власт да обнови цркву Светог Петра на Ловћену

У ЦРНОЈ ГОРИ ПРОСЛАВА БОЖИЋА СВЕЧАНО, АЛИ УЗ ПОДЕЛЕ

  • По вековној традицији, први бадњак су пред Цетињски манастир донели представници племена Бајица, а за њима представници осталих крајева Црне Горе, Боке, Приморја, Брда и Старе Херцеговине
  • Многобројним верницима се у име Бајица обратио Крсто Мартиновић који је рекао да је Митрополија црногорска-приморска створила Црну Гору
  • Он је подсетио да ове године славимо 1700 година од Миланског едикта, па подвукао: „Тада је престала хајка на наше апостоле, које су до тада протеривали и убијали, а данас ова мала Црна Гора то поново доживљава са својим свештенством од стране кривомозгића. Они то раде према онима чије плодове уживају”
  • Ово је поздрав од браће и братства Мартиновића свима онима који са нама славе овај бадњак 300 и више година. И славићемо и даље у славу Српства и српске Црне Горе, рекао је Крсто Мартиновић

        ПРАВОСЛАВНИ верници у Црној Гори највећи хришћански празник Божиeћ прослављају свечано, поштујући традиционалне обичаје, али, као и неколико претходних година, подељени на оне који подржавају Митрополију црногорско-приморску Српске православне цркве и режимску канонски непризнату Црногорску православну цркву (ЦПЦ).

       Божићне литургије служене су широм Црне Горе, а централну свету архијерејску литургију у Саборном храму Христовог васкресења у Подгорици служио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

       Током литургије прочитана је и божићна посланица његове светости партијарха српског Иринеја, а након тога светој тајни причешћа приступио је велики број православних верника.

       У више црногорских градова, на Бадње вече, наложена су два бадњака - један у организацији Митрополије црногорско-приморске Српске православне цркве, док су други наложити присталице канонски непризнате ЦПЦ.

       Одвојене божићне прославе у Црној Гори трају од 1994. године. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије позвао је на Бадње вече на јединство и поручио да помирење треба да завлада свуда, а посебно у Црној Гори.

       Надам се да ћемо следеће године бадњаке сви заједно налагати, а позивам и челнике државе да обнове цркву Светог Петра на Ловћену, јер је он утемељивач Црне Горе и свега што је часно у њој, казао је он.

       Пред Цетињским манастиром у поподневним часовима обављено је саборно налагање и освећење бадњака.

       По вековној традицији, први бадњак су донели представници племена Бајица, Мартиновићи и Бориловићи, а за њима представници осталих крајева Црне Горе, Боке, Приморја, Брда и Старе Херцеговине. Након службе благосиљања и освештавања бадњака, многобројним верницима се у име Бајица обратио господин Крсто Мартиновић који је рекао да је Митрополија црногорска-приморска створила Црну Гору.

       Он је подсетио да ове године славимо 1700 година од Миланског едикта. „Тада је престала хајка на наше апостоле, које су до тада протеривали и убијали, а данас ова мала Црна Гора то поново доживљава са својим свештенством од стране кривомозгића. Они то раде према онима чије плодове уживају”.

       „Ово је поздрав од браће и братства Мартиновића свима онима који са нама славе овај бадњаk 300 и више година. И славићемо и даље у славу Српства и српске Црне Горе”, рекао је Крсто Мартиновић.

       Митрополит Амфилохије је подсетио да ове године славимо 200 година од рођења Митрополита Петра Другог Петровића Његоша који је утемељио Црну Гору стиховима: нема дана без очњега вида, нити праве славе без Божића.

       „Тиме је Владика Раде указао на значење Христовог Рођења и за небо и за земљу, за сву васиону и за сва времена. У исто време, он је тиме утемељио и Црну Гору. И све у њој што је часно и честито било и што је остало и што ће остати, утемељено је на вери Христовој, тврдој, Божјој вери и на овом олтару, за кога је такође Његош рекао да је то олтар прави на камен крвави”.

       Митрополит је „нашим главарима” честитао Божић и позвао их да о 200-годишњици Његошевог рођења обнове ловћенску цркву Светог Петра Цетињског у којој је био сахрањен Његошев земни прах.

       „Они су то дужни и пред Богом, и пред Светим Петром Цетињским и пред Петром Другим, да обнове цркву на Ловћену, која је разорена у безбожно време, када су оскрнављени земни остаци Владике Рада, ухапшени у зиндан, затворени у бетон. А то је управо оно против чега се Владика Раде борио читавог живота. Попео се на Ловћен да би и мртав био слободан од силе и зла овога света”.

       Митрополит Амфилохије је говорио и о абортусу као убиству. „Злочин је, не мали, античовечни злочин убиство било којег детета у материној утроби. Материнска утроба, то нам сведочи утроба Пресвете Дјеве, је дата да буде радионица живота”.

       Митрополит Амфилохије је поводом 200 година од Његошевог рођења, у славу Мартиновића и Бориловића, који су заједно од почетка на данашњи празник доносили бадњак, Крсту Мартиновићu уручио одликовање - Златни лик Митрополита Петра Другог Петровића Његоша. Владика је господину Мартиновићу признање доделио „за чврсто и непоколебљиво стајање у православној вери својих предака и чување вековног идентитета, културе и традиције нашег народа у Црној Гори”.

       Поглавар канонски непризнате ЦПЦ Михаило рекао је да без опстанка те цркве нема ни опстанка Црне Горе.

       Он је позвао надлежне да реше питање статуса ЦПЦ-а и да уклоне цркву са Румије.

       Божић се у Црној Гори слави три дана, а свештенству и верницима празник су честитали председници државе, скупштине и владе - Филип Вујановић, Ранко Кривокапић и Мило Ђукановић, позивајући на мир и међусобно поштовање.


Слични садржаји

Коментари