АМФИЛОХИЈЕ: Рекао сам патријарху да је исхитрено одреаговао

МИТРОПОЛИТ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКИ УПОЗОРИО

ДА БРИСЕЛСКИ СПОРАЗУМ НИЈЕ СПОРАЗУМ ВЕЋ - ДИКТАТ И НАСИЉЕ

  • Архиепископ цетињски одбацио тврдње да се последњим иступима меша у политику, нагласивши да је Црква исконска душа народа који ником није дао право, па ни онима на власти, да се у име народа одричу свега што представља Косово и Метохија. Указао је да, као чувар вековне традиције, има право да онима на власти власти каже да не крше устав своје земље
  • То није питање политике, то је бити или не бити, односно питање народног бића, а црква је дужна да каже своју реч када је у питању народ. Ко њима даје право и монопол над тим?!
  • Оценио је да је у току криминализација председника Републике Српске од појединих медија у Србији и да је саставни део „приче о Косову”. Исти господари, који диригују овакво решење косовског питања, диригују и решавање питања БиХ, у чему им смета Република Српска

        МИТРОПОЛИТ црногорско-приморски Амфилохије изјавио је данас да је патријарх Иринеј реаговао исхитрено, када се оградио од његовог иступа на протесту у Београду против бриселског споразума.

       Рекао сам патријарху Иринеју да би, да је имао мало прилике, што није имао у том моменту, да чује и види оно што смо говорили епископ Атанасије и ја, схватио да ми нисмо рекли ништа друго осим онога што је и он сам много пута казао, навео је Амфилохије.

       Митрополит црногорско-приморски је Телевизији Црне Горе казао да огромна већина свештанства Српске православне цркве има исти став као и он по питању Космета и бриселског споразума, само што многи тај став не саопштавају на начин на који он то ради.

       Амфилохије је, такође, рекао да Петар Други Петровић Његош заслужује да буде канонизован, јер је у питању дубоко религиозна личност. 
Он је казао да само они који површно гледају на Његоша могу бити против његовог проглашења за свеца.

       Његош се мора посматрати изнад тренутних препирки о црногорству и српству, јер је он личност која се не може ставити у калупе, истакао је Амфилохије.

       Претходно је Телевизији Републике Српске рекао да се српски народ нашао на балканској раскрсници и да је непрекидно у жижи историјских збивања, не само Балкана него и у светским размерама. 

       То се, нагласио је, показује од Косовског боја до данас“, каже митрополит.

       „Нисам могао другачије“, рекао је митрополит Амфилохије, говорећи о разлозима свог недавног иступа на протестном скупу у Београду, поводом Споразума Београда и Приштине, када је „служио молебан за Косово и рекао да се моли за упокојење власти у Србији“.

       „То што се догађа - Споразум - то није споразум, то је диктат, насиље... Косово и Метохија - то је Црква, то је мој вапај!“ 

       Митрополит је нагласио да се још 2008. године огласио о питању Косова и Метохије када је „администрација Црне Горе признала Косово“.

       „Ко је њима дао право да се одричу краља Николе и многих других из историје Косова и Метохије? Они су од народа изабрани да бране Устав Србије, да бране границе Србије онакве каква је ушла у Уједињене нације и да бране народ Србије“, поручио је митрополит Амфилохије.

       Он је одбацио тврдње да се последњим иступима меша у политику, нагласивши да је Црква исконска душа народа који ником није дао право, па ни онима на власти, да се у име народа одричу свега што представља Косово и Метохија.

       Неки медији у Србији воде хајку против председника Републике Српске Милорада Додика, оценио је митрополит Амфилохије.

       Додао је да је и криминализација председника Републике Српске од појединих медија у Србији саставни део „приче о Косову“.

       „Исти господари који диригују овакво решење косовског питања, диригују и решавање питања БиХ, у чему им смета Република Српска“, нагласио је митрополит Амфилохије.

       Према његовим речима, званичници Србије треба да пусте Србе, Хрвате и Бошњаке у БиХ да постигну братско помирење, а не да се у то мешају и извињавају. Он је додао и да се у БиХ, с обзиром на улогу високог представника, наставља анексија, док је Валентин Инцко наследник политике Бењамина Калаја.

       Говорећи о бриселском споразуму Београда и Приштине, митрополит Амфилохије је оценио да је то резултат насиља и последица бомбардовања Србије. Рекао је да се својим ставом не меша у политику власти у Србији, али да, као чувар вековне традиције, има право да им каже да не крше устав своје земље.

       „То није питање политике, то је питање бити или не бити, односно народног бића, а црква је дужна да каже своју реч када је у питању народ. Ко њима даје право и монопол над тим?“, запитао је митрополит Амфилохије.

       Он је нагласио да је став свих епископа о питању Косова и Метохије јединствен и кристално јасан, те изразио бојазан да су начелници српских општина на северу Косова угрожени, да ће им власт у Београду ускратити помоћ ако не прихвате бриселски споразум, иако то званични Београд није директно рекао.

       Упозорио је и да односи Србије и Републике Српске не изгледају здраво, пре свега због нездравог односа према председнику Републике Српске Милораду Додику, као и парцијалног односа према трагедији у БиХ, који је концентрисан само на злочин у Сребреници.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари