Вучић показао Алијеву могућности војне индустрије Србије и њених специјалних снага
У ТРУПАЛУ КОД НИША ПУШТЕНА У РАД ГАСНА ИНТЕКОНЕКЦИЈА СА БУГАРСКОМ
* Предсeдник Србије Вучић истакао да се гради гасна интерконекција и према Северној Македонији, као и да се нада да ће моћи да се гради и према БиХ и и Републици Српској. Навео је да ће следеће године кренути радови на изградњи нафтовода између Србије и Мађарске
* Своје способности на нишком аеродрому представила је 63. падобранска бригада и друге специјалне јединице. Извела је приказ вертикалног и хоризонталног маневра са хеликоптером Х-145, Ми-35М, Ми-17 и Ми-8, модуларног теренског возила МТВ, борбених возила Милош 4x4 и Хамер
* Изведен је и приказ ПАСАРС-16 у различитим варијантама са антиндрон системом: ПАСАРС - Мистрал, четвороцијевац, са новоразвијеним ракетама земља-ваздух, радар и ометач и ПАСАРС - 16, "нулта" серија. Затим су приказана убојна средства ракете земља-ваздух РЛН-РФ и РЛН-ТК и нове ракете ваздух-земља, ракете АЛАС и Лоитеринг муниција ГАВРАН
_____________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да је у претходне четири године урађено више по питању гасне интерконекције него у претходних 70 година.
Он је на конференцији за медије након пуштања у рад гасне интерконекције Србија-Бугарска у Трупалу код Ниша истакао да неке земље уопште немају гас, те да је за Србију важан развој гасне интерконекције, између осталог, и због реиндустријализације.
Вучић је рекао да је са Бугарском договорено да се и председници две земље чују ако буде било потребе како би се смањиле "било какве инцидентне ситуације између Србије и Бугарске" и како би се на најбољи начин решавали проблеми.
Вучић је истакао да се гради гасна интерконекција према Северној Македонији, као и да се нада да ће моћи да се гради и према БиХ и и Републици Српској.
Поред тога, навео је да ће следеће године кренути радови на изградњи нафтовода између Србије и Мађарске.
- Морамо да градимо нафтовод између Србије и Мађарске како бисмо могли да имамо бољи приступ јефтинијој нафти - рекао је Вучић и додао да Србија мора да ради и на диверзификацији снабдевања нафтом.
Он је додао да ће се радити на томе да следеће године стопа раста буде четири одсто, упркос томе што ММФ прогнозира стопу раста од 3,6 одсто.
- То ће значити много веће повећање плата и пензија, да ћемо морати много да инвестирамо као држава, али и да расте стопа страних инвестиција - нагласио је Вучић.
Истакао је да Азија постаје све значајнији инвеститор у Србији и да верује да ће се тај тренд наставити.
Вучић је у Нишу председнику Азербејџана Илхаму Алијеву показао наоружање и способности специјалних јединица Војске Србије.
На војном аеродрому "Наредник- пилот Михајло Петровић" у Нишу заједно су погледали противдронске ПВО системе, беспилотне и управљане ваздухопловне и земаљске борбене платформе.
Своје способности представила је 63. падобранска бригада и друге специјалне јединице.
Извела је приказ вертикалног и хоризонталног маневра са хеликоптером Х-145, Ми-35М, Ми-17 и Ми-8, модуларног теренског возила МТВ, борбених возила Милош 4x4 и Хамер.
Након тога је своје способности представила и 72. бригада за специјалне операције употребом хеликоптера М-17 и даљински управљиве беспосадне платформе Мали Милош Н/В1.
Присуствовали су и министар одбране Милош Вучевић, начелник Генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић, као и министар финансија Синиша Мали и министар спољних послова Ивица Дачић.
На аеродрому је изведен приказ ПАСАРС-16 у различитим варијантама са антиндрон системом: ПАСАРС - Мистрал, четвороцевац, са новоразвијеним ракетама земља-ваздух, радар и ометач и ПАСАРС - 16, "нулта" серија.
Затим су приказана убојна средства ракете земља-ваздух РЛН-РФ и РЛН-ТК и нове ракете ваздух-земља, ракете АЛАС и Лоитеринг муниција ГАВРАН.
Војска Србије је приказала и беспилотне летелице ПЕГАЗ, СЕНКА са земаљским станицом, Систем РВМЛ-02, ВРАБАЦ, Килер дрон ОСИЦА, наоружани дрон ОБАД и наоружани мини КВАДРИКОПТЕР.
На Војном аеродрму су и приказане и копнене беспосадне платформе Мали Милош В2, Мали Милош В1, Мали Милош логистички, Мали Милош ултра лаки и Земаљска безпосадна платформа МФ Ниш.
Након тога Војска Србије представила је и Систем за управљање ватром минобацача.
(Танјуг)