Бахмутски цех кијевског режима: 57.000 погинулих и преко 85.000 рањених
ЦЕНА У ВОЈНИМ ФОРМАЦИЈАМА: 21 РАЗБИЈЕНА БРИГАДА И 10 ОНЕСПОСОБЉЕНИХ ЗА ДАЉЕ БОРБЕ
Оснивач и шеф Вагнера објављује
ослобађање Бахмута
* Према руским подацима, у Бахмуту је животе изгубило и преко 6.500 натоваца и страних плаћеника. Уништено је више од 10.000 украјинских оклопних возила, артиљеријских система и другог наоружања. Изнад Бахмута и у његовој околини Укри су изгубили преко 50 авиона и хеликоптера
* Пад Бахмута ће штошта променити, али Украјина око њега има још неколико градова-утврђења: Славјанск, Краматорск, Константиновку, Часов Јар, Дружковку и Торецк. Са најмање 40.000 војника
________________________________________________________
БОРБЕ за Бахмут (Артјомовск) почеле су 8. октобра 2022-ге. Кијевска хунта је „до задњег“ бранила тај по становништву апсолутно руски град на западном ободу Доњецке Републике. А ипак га изгубила. Приде и важан мањи град Хромово.
Платила је за Бахмут папрено иако је наспрам своје од Запада наоружаване и трениране армије имала само руску приватну војну компанију Вагнер.
Према руским подацима, њен бахмутски цех је: 21 комплетно разбијена 21 бригада, плус 10 бригада које су у том граду потпуно изгубиле способност за даље ратовање.
Још конкретније: Украјинци су у борбама за Бахмут имали 57.000 погинуло и преко 85.000 рањених.
У Бахмуту је животе изгубило и преко 6.500 натоваца и страних плаћеника.
Уништено више од 10.000 оклопних возила, артиљеријских система и другог наоружања
Изнад Бахмута и у његовој околини Укри су изгубили преко 50 авиона и хеликоптера.
Остали су и без више од 35.000 јединица разног наоружања. Запленили су га Вагнеровци у борбама за Бахмут и суседнби Соледар.
Председник Републике Крим Сергеј Аксјонов поводом ослобађања Артјомовска (Бахмута) рекао је:
- Наша бахмутска машина за млевење меса самлела десетине хиљада војника Оружаних снага Украјине. За њихову смрт крива је банда Зеленског. Наша ствар је праведна, и крајња победа ће бити наша! А руски град Артјомовск ћемо сигурно оживети“.
Московски војни аналитичар Борис Рожин оценио је:
„Непријатељ је изгубио један од кључних градова Донбаса, претрпео је монструозне губитке у људству и техници и био приморан да измени планове за друге операције. За Кијев је ово снажан и војни и имиџ-ударац. За Русију је битка за Артјомовск постала једна је од најкрвавијих и најдужих од Великог отаџбинског рата. Утолико је победа вреднија“.
Војни новинар Александар Коц је уверен: „Ово је још један дан наше војне славе. Слава руском оружју! Хвала свима који су допринели у овој победи!“
Пад Бахмута ће штошта променити, али Украјина око њега има још неколико градова-утврђења: Славјанск, Краматорск, Константиновку, Часов Јар, Дружковку и Торецк.
Са најмање 40.000 војника.