The Washington Post: Велика Британија се после Брегзита претворила у просечну острвску државу

НЕ САМО ДА НИЈЕ ПОСТАЛА „СИНГАПУР НА ТЕМЗИ“ – ЗА ЊУ СВЕ МАЊЕ ВРЕМЕНА ИМАЈУ И У ВАШИНГТОНУ

* Фарид ЗАКАРИЈА: Брегзит био само део ширег процеса пада Уједињеног Краљевства. Џонсонове фантазије о глобалној Британији, нису довеле ни до чега

* WP: За Британце је једини начин да поврате позиције - враћање у Европску унију, али ће за то бити потребна храброст актуелном премијеру Ришију Сунаку, некадашњем поборнику Брегзита

* ФАКТИ: Ко каже да се у свету не догађа и понешто дробро? Да амерички лутралиберални медији не објаве и неку лепу вест?

         ВЕЛИКА Британија се након изласка из Европске уније претворила у „просечну острвску државу” без довољне политичке тежине, па за њу „чак и Вашингтон” има мало времена, објавио је The Washington Post.

         Његов елитни колумниста Фарид Закарија прво је подсетио да су се почетком фебруара навршиле три годи од потпуног изласка Уједињеног Краљевства из ЕУ и да се то  поклопило са „тмурном” прогнозом-пресудом ММФ: да ће британска економија 2023-ћу завршити са лошијим економским резултатима  од свих великих економија у свету. Чак и од Русије која је у рату и под економском блокадом Запада..

         Према Закарији, британски бирачи су 2016. дали предност национализму и политици над економијом. А сада њихова земља по безмало свим показатељима - од инвестиција до извоза и тржишта рада - заостаје за својим конкурентима. Штавише, у проблемима је - „где год да се погледа“.

         The Washington Post процењује да је Брегзит био само део ширег процеса „пада Уједињеног Краљевства“.

         И наводи: „Након глобалне финансијске кризе 2008. године, ситуација у земљи је погоршана политиком штедње, док су бивши премијер Борис Џонсон, као и други опортунистички британски политичари, кривили странце за настанак тешких времена, обећавајући да ће „излечити“ све проблеме Брегзитом.  Међутим, Џонсонове фантазије о глобалној Британији, која ће се по изласку из ЕУ претворити у нешто попут Сингапура на Темзи, нису довеле ни до чега“.

         „Последице су – подвлачи један од два главна листа америчких либерала - превазишле британску економију. Сви британски премијери су имали амбициозну визију улоге Лондона у свету. Велика Британија је имала моћан глас у Европској унији као једна од њене три највеће економије, а уживала је и посебан статус захваљујући моћи свог вета у Савету безбердности УН, блиским односима са Вашингтоном и јакој војсци. Имала је глас који се свуда чуо и озбиљно слушао“.

         Међутим, додаје WP, последњих година улагања у одбрану опадају, финансирање дипломатске службе и иностране помоћи је смањено, чак је и реторика британских политичара о важној улози земље почела да јењава након Брегзита. Велика Британија је постала просечна острвска држава, изолована од обала Европе, а нема довољно тежине да има самосталан значај или да намеће агенду у својим односима са партнерима. Вашингтон заиста има мало времена за земљу која чак није ни део ЕУ“.

         Закарија оцењује да је за Британце једини начин да поврате своју позицију - враћање у Европску унију, али ће за то бити потребна храброст актуелном премијеру Ришију Сунаку, некадашњем поборнику Брегзита.

          У Великој Британији су растући трошкови живота погодили милионе домаћинстава. Годишња инфлација је у децембру износила је 10,5%.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари