Немачка тражи да се Србија помири са уласком Косова* у Савет Европе
НА ЗАЈЕДНИЧКОЈ ВЕЧЕРИ: ШОЛЦ, ВУЧИЋ, КУРТИ, ЛАЈЧАК И САРАЦИН
* Упитан да ли ће Србија - у случају да Косово уђе у СЕ и НАТО - напустити СЕ и одустати од Вашингтонског споразума и да ли Немачка жели да избаци Србију из СЕ одлуком да Косово постане члан те организације, немачки канцелар рекао да је заједничко окупљање у савезима који постоје могуће. Посебно је нагласио: „Руководство Србије ће подржати европски пут без обзира на то сто тај пут није најпопуларнији у Србији“
* Вучић: За мене је важно оно што је рекао канцелар Шолц, а то је да све што је потписано мора да буде спроведено у дело и надам се да се то односи и на Бриселски споразум. Али, ако неко не жели да поштује Вашингтонски споразум и жели да иде тим путем и наше ће руке бити одрешене. Ми ћемо поступати у складу са Уставом Србије и нашим националним и државним интересима
* Шолц: Србија и Европска унија се не слажу о сваком детаљу када је реч о санкцијама Русији, али не треба превидети да је Србија јасно и недвосмислено заступала став да је напад Русије на Украјину неприхватљив
______________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је у Берлину да је са немачким канцеларом Олафом Шолцом разговарао о билатералним односима, економској сарадњи, ситуацији у региону и геополитичким питањима.
Вучић је на Инстаграму објавио и фотографију са Шолцом испред седишта немачке владе, преноси Бета.
Шолц се раније данас састао са косовским премијером Аљбином Куртијем, са којим је разговарао о визној либерализацији за Косово, ситуацији у региону и сарадњи.
На позив немачког канцелара, у Берлину борави и специјални представник ЕУ за дијалог Србије и Косова Мирослав Лајчак.
На иницијативу Шолца, вечерас ће бити организована радна вечера којој ће присуствовати Лајчак, Вучић и Курти.
На вечери би требало да буду и специјалани немачки изасланик за Западни Балкан Мануел Сарацин и један од Шолцових саветника.
Шолц је рекао да Немачка жели да Србија остане у Савету Европе, јер се тамо даје важан допринос, као и да се даље развијају односи који ће довести до тога да се сви заједно окупљају у Европској унији.
Шолц је то рекао на заједничкој конференцији за новинаре са председником Александром Вучићем у Берлину, одговарајући на питање да ли ће у случају да Косово уђе у СЕ и НАТО, с обзиром да је Аљбин Курти најавио да ће поднети захтев за улазак у ове организације и затражио подршку за то од Немачке, те да ли ће Србија напустити СЕ и одустати од Вашингтонског споразума и да ли Немачка жели да избаци Србију из СЕ одлуком да Косово постане члан те организације.
Шолц је оценио да је заједничко окупљање у савезима који постоје могуће и да је то основ због чега је спреман да се лично заложи за оживљавање Берлинског процеса, јер сматра да то земљама Западног Балкана отвара перспективу.
„Европа и чланство у ЕУ не треба да буду перспектива него нешто што ће брзо доћи”, поручио је Шолц.
Посебно је нагласио: „Руководство Србије це подржати европски пут без обзира на то сто тај пут није најпопуларнији у Србији".
Вучић је рекао да, што се Србије тиче, за њега је важно оно што је рекао канцелар Шолц, а то је да све што је потписано мора да буде спроведено у дело и да се нада да се то односи и на Бриселски споразум.
„Али, ако неко не жели да поштује Вашингтонски споразум и жели да иде тим путем и наше ће руке бити одрешене. Ми ћемо поступати у складу са Уставом Србије и нашим националним и државним интересима”, поручио је Вучић.
Он је напоменуо да то не значи да Србија треба себи да пуца у ногу, али да на сваки начин треба да гледа како да се дође до компромисног решења.
„Верујем да ћемо имати довољном снаге и да ће немачки пријатељи разумети да је потребно да о таквим стварима заједнички долазимо до решења и да о томе разговарамо”, рекао је Вучић.
Бестидне неистине о Србији, време
ће показати ко кога угрожава
Србија не угрожава никога на Западном Балкану, и такви наводи су бестидне неистине о нашој земљи, изјавио је Вучић и додао да је то и пренео немачком канцелару Олафу Шолцу у њиховом разговору.
На констатацију новинара да сваки дан из региона и Европе упозоравају да неко некога угрожава на Западном Балкану, под утицајем Путина, мислећи на Србију, и питање какав је његов одговор на то, Вучић је рекао да никада не користи прилику, ни у билатералним разговорима, нити на конференцијама за штампу, не критикује друге, сматрајући то мером пристојности, али да су сви такви наводи „бестидне неистине”.
Шолц: Не треба превидети да је Србија
осудила напад Русије на Украјину
Канцелар Немачке Олаф Шолц изјавио је да се Србија и Европска унија „не слажу о сваком детаљу” када је реч о санкцијама Русији, али да не треба превидети да је Србија „јасно и недвосмислено” заступала став да је напад Русије на Украјину неприхватљив.
Он је на молбу новинара да прокоментарише чињеницу да Србија није увела санкције Русији због инвазије на Украјину и да оцени да ли ће то утицати на њен пут ка ЕУ кратко одговорио да не треба превидети да је Србија у више наврата осудила напад Русије.
„Србија је у више наврата јасно и недвосмислено у Генералној скупштини Уједињених нација заступала став Европске уније да се ради о нападу Русије на Украјину и да је то неприхватљиво. Чињеница да се не слажемо у сваком детаљу јесте тема наших разговора, али на крају крајева не треба превидети тај став и такво понашање Србије”, рекао је Шолц новинарима у Берлину након састанка са председником Србије Александром Вучићем.
Шолц је истакао да рат у Украјини води циљу председника Русије Владимира Путина који је неприхватљив, али који води у ћорсокак.
„Мир можете добити само ако то буде мир којим ће односи између земаља бити бољи, ако Русија буде спремна да склопи споразум са Украјином који Украјина може подржати, који сматра исправним. Изнуђени мир под условима Русије неће функционисати”, рекао је.
Региструјте се на нашем Telegram каналу: https://t.me/faktorga