Јовановић: Србија са самосталном политиком – нада и будућност Европе
ЕВРОПА ЋЕ БРЗО СХВАТИТИ КОЛИКУ ШТЕТУ СЕБИ НАНОСИ РАДЕЋИ ЗА ГЛОБАЛНУ ДОМИНАЦИЈУ САД
* Ако је тачно да западни центри појачавају притиске, то за Србију, колико год било тешко, није никаква новост. Србија још снажније брани своје и легитимне интересе српског народа, засноване на међународном праву. То значи да ће истрајати у одбрани решења за покрајину Косово и Метохију на основу и у оквирима резолуције СБ УН 1244, а права и надлежности Српске на основу доследног поштовања Дејтонско-париског споразум
________________________________________________________
СA уравнотеженом, самосталном и независном политиком - Србија није само једина европска земља која не жели да уведе нелегитимне и нехумане санкције Русији, већ је много више пример, нада и будућност Европе.
Неће протећи много времена пре него што се Европа отрезни и осети катастрофалне штете које је сама себи и другима, нанела слепо се сврставајући уз геополитику застрашивања и кажњавања због нечије стратегије глобалне доминације.
Ако то тренутно не схватају неолибералне, назови леве, „семофор“ и њима сличне владе у Европи, извесно је да ће схватити народ који, ни крив ни дужан, плаћа високу цену политике милитаризације, санкција и војне конфронтације због туђих циљева и интереса.
Уместо да извуче поуке из историјске грешке коју је учинила улазећи у агресију НАТО на Србију (СРЈ) 1999, да се концеентрише на тражење мирног и одрживог политичког решења за проблем Украјине, она 23 године после, понавља грешку доливајући уље на ватру пожара који прети да захвати цели континент и планету.
Србија није била нити ће бити зона било чијих интереса. Безизгледно је да јој било ко броји или подмеће своје столице.
И неупућени у историју знају како се Србија држи у преломним периодима и да су поређења са другима без основа. Ако је тачно да западни центри појачавају притиске, то за Србију, колико год било тешко, није никаква новост. Србија још снажније брани своје и легитимне интересе српског народа, засноване на међународном праву. То значи да ће истрајати у одбрани решења за покрајину Косово и Метохију на основу и у оквирима резолуције СБ УН 1244, а права и надлежности Републике Српске на основу доследног поштовања Дејтонско-париског споразум.
У том смислу, видљиво је да јача и шири се подршка коју Србија добија од својих стратешких партнера Русије, Кине и Индије, што је показала и најновија седница СБ УН, као и већине чланица светске организације.
(Живадин Јовановић, председник Београдског форума за свет равноправних)