Манифест „супер ЕУ“ која би имала своју војску, полицију и дипломатију

ПОТПИСАЛИ МИНИСТРИ СПОЉНИХ ПОСЛОВА НЕМАЧКЕ, ФРАНЦУСКЕ, ИТАЛИЈЕ, ШПАНИЈЕ, ПОЉСКЕ, ПОРТУГАЛА, АУСТРИЈЕ, БЕЛГИЈЕ, ХОЛАНДИЈЕ, ЛУКСЕМБУРГА И ДАНСКЕ

  • Манифест посебну пажњу поклања ширењу овлашћења шефице европске дипломатије Кетрин Ештон. Она би - ако „пакет“ прође - добила право да самостално предузима акције у оквиру Европске спољне службе
  • Министри 11 земаља предлажу да се постојећи систем консензуалног одлучивања у оквиру Европског савета замени већинским, тако да појединачне земље више не би имале право вета на одлуке које се тичу свих
  • Европску комисију би  убудуће требало да води непосредно изабрани председник
  • Манифест има симптоматичан наслов: „Коначни извештај о будућности Европе”, а плод је вишемесечних министарских консултација

        ШЕФОВИ дипломатија 11 земаља Европске уније, међу којима су Немачкa, Француска, Пољска, Италија и Шпанија, објавили су заједнички манифест са залагањем да ЕУ добије заједничку, јединствену дипломатију, војску и полицију.

        Манифест има симптоматичан наслов: „Коначни извештај о будућности Европе”, а плод је вишемесечних министарских консултација о томе како Унија треба да се трансформише да би била у стању да се носи са изазовима будућности.

        Неки од предлога (централни контролни монетарни механизам) већ су у фази реализације, док ће други, као што је увођење заједничке европске граничне полиције, па чак и стварање европских одбрамбрених снага, вероватно изазвати жестоке полемике у свим државама чланицама.

        Манифест посебну пажњу поклања ширењу овлашћења шефице европске дипломатије Кетрин Ештон. Она би - ако „пакет“ прође - добила право да самостално предузима акције у оквиру Европске спољне службе.

        Сем тога, министри предлажу да се постојећи систем консензуалног одлучивања у оквиру Европског савета замени већинским, тако да појединачне земље више не би имале право вета на одлуке које се тичу свих.

        Европску комисију би, према тексту, убудуће требало да води непосредно изабрани председник, који би уједно имао већа овлашћења у односу на Европски савет.

        Документ предлаже и јачању улоге Европског парламента који би би био подељен на део који чине парламентарци из земаља чланица еврозоне и „спољни круг” оних који то нису.

        Аутори текст а не крију да ће њихов концепт заједничке војске наићи на највећа оспоравања.

        Жестоке реакције очекују понајпре из Велике Британије, једине велике чланице ЕУ која није учествовала у састављању предлога и земље која је највише пута до сада користила право вета у Европском савету.

        Заједнички извештај о будућности ЕУ су потписали министри спољних послова Немачке, Француске, Италије, Шпаније, Пољске, Португала, Аустрије, Белгије, Холандије, Луксембурга и Данске.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари