Брнабић: Није искључено да Приштина покуша да направи „косовску православну цркву“
ОЦЕНИЛА ДА ЈЕ КУРТИЈЕВО ПИСМО УНЕСКО“ВРХУНАЦ ЦИНИЗМА И ЛИЦЕМЕРЈА“
За почетак траже да Високи Дечани и још три манастира
буду искључени из "ризичне групе"
* Ана БРНАБИЋ: Можда ће да смисле свога Мираша Дедеића. Само, то је оно на шта смо спремни, знамо како да се дипломатски боримо против тога
___________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да писмо које је представницима Унеска послао премијер самопроглашеног Косова* Аљбин Курти представља врхунац лицемерја и цинизма и упозорила да не треба искључити да ће Приштина покушати да направи нешто налик на такозвану црногорску православну цркву на територији Косова и Метохије.
„Манастири су под сталним оком Кфора, посебно Високи Дечани. Не може да се каже да им није угрожена безбедност, а стални притисци на монаштво и Српску православну цркву се настављају“, нагласила је Брнабићева, поводом писма власти у Приштини у којем су затражили од Унеска да српске цркве и манастири буду уклоњени из категорије угрожених.
Она је навела да Курти у писму о српској културној и вјерској баштини и манастирима говори као о њиховој култури и вјерској баштини, такозваном "косовском насљеђу".
„То ми говори да не треба да искључимо да ће у коначници они покушати да направе нешто налик на `црногорску православну цркву` Мираша Дедеића на територији Косова и Метохије, дакле неку њихову цркву. То је оно на шта смо ми спремни, знамо како да се дипломатски боримо против тога", рекла је Брнабићева за РТС.
Амбасадор Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили каже да су културна и вјерска добра на Космету уписана на Унескову листу свјетске баштине - у опасности.
Она објашњава за РТС да српска делегација непрестано указује на угроженост културних добара, како при сусретима са званичницима Унеска, тако и у извештајима који се редовно подносе.
Према њеним ријечима, у тим извјештајима јасно стоји и цео низ веома опасних покушаја Приштине да фалсификује јасне историјске чињенице о директној повезаности тих добара са Српском православном црквом и српским народом. Она је истакла да је то још један јасан показатељ њихове угрожености.
„Постављам врло логично питање: уколико Приштина није спремна да прихвати порекло тих добара, како је онда спремна да их штити? То је потпуно лажан аргумент који Приштина користи и раније је користила у покушају да се прикључи Унеску", напомиње амбасадор Србије при Унеску.
Приштински званичници Вјоса Османи, Глаук Коњуфца и Аљбин Курти затражили су од Унеска да четири српска средњовековна манастира на Косову и Метохији под заштитом те међународне организације (Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка) уклони из ризичне групе.