Већ у другој половини новембра моћи ћете да у С. Македонију и Албанију путујете са личном картом
ВУЧИЋ, РАМА И ЗАЕВ СВЕ БРЖЕ СЕ КРЕЋУ ПУТЕМ ПОД ИМЕНОМ „МАЛИ ШЕНГЕН“
* Албанија и Северна Македонија преузеће софтверски систем Србије који ће омогућити грађанима те две земље да могу електронски да аплицирају за посао, што ће дати прилику свим грађанима ових држава да раде у три земље без додатних докумената, радних дозвола или виза
____________________________________________________________________
ЗАЈЕДНИЧКЕ радне дозволе, бржи царински рад и међусобна помоћ у случају елементарних непогода - три су тачке око којих су постигнути договори на видео састанку поводом иницијативе назване 'мали Шенген', саопштио је 30. октобра у Београду председник Србије Александар Вучић, један од тројице учесника сусрета.
Он је након састанка са премијерима Албаније Едијем Рамом и Северне Македоније Зораном Заевом рекао да ће до 10. новембра бити завршене све техничке припреме да грађани ових земаља из једне у другу државу путују са личном картом, као и да је донета одлука да од тог датума то могу и без без ПЦР теста на корона вирус.
“Радимо на договору како заједнички да делујемо у пандемији корона вируса и да изађемо из кризе што пре. Наредних дана министри здравља ће формулисати како да примимо пацијенте из Скопља и Тиране, такође да они могу да приме наше пацијенте, да видимо како да регулишемо трошкове и да се негде појавимо и заједно у набавци вакцина”, навео је Вучић.
Он је саопштио да је разговарано и о оснаживању политичке улоге ових земаља, да све три земље подржавају кандидате ове иницијативе за чланство у међународним организацијама и институцијама и најавио да ће самит Берлинског процеса бити одржан 10. новембра у Софији.
Иницијативу "мали Шенген", у којој су за сада Србија, Албанија и Северна Македонија покренуле су прошле године ове три земље као пројекат за побољшање економије и регионалне сарадње.
Идеја три државе Западног Балкана је да се створи јединствено тржиште како би се убрзао њихов економски развој. Иницијални предлог је да се на простору на ком живи укупно 11 милиона људи фирмама обезбеде мањи трошкови преласка границе, као и генерално бржи пролаз и проток робе, услуга, капитала и становништва.
Такође, најављено је да ће Албанија и Северна Македонија преузети софтверски систем из Србије који ће омогућити грађанима те две земље да могу електронски да аплицирају за посао, а да ће тај систем отворити прилику свим грађанима ових држава да раде у три земље без додатних докумената, радних дозвола или виза.
Предвиђено је и да јединице за ванредне ситуације Србије, Северне Македоније и Албаније блиско сарађују у случају природних непогода, као што су земљотреси, поплаве или пожари.