Србија има много мање вежби са Русијом, али НАТО наступа као да га то угрожава
ХОЋЕ ЛИ РУСКА „ВОЈНА КАНЦЕЛАРИЈА“ У БЕОГРАДУ ОЈАЧАТИ ВОЈНУ НЕУТРАЛНОСТ СРБИЈЕ? (крај)
Са српско-руске ПВО вежбе "Словенски
штит-2019" одржане код Батајнице
* Директор Евроазијског безбедносног форума, некадашњи начелник Управе за стратегијско планирање у Министарству одбране Митар КОВАЧ: Канцеларија НАТО при Министарству одбране Србије у функцији је политичко-безбедносне сарадње институција РСрбије - извршне и законодавне власти - са седиштем алијансе. А Канцеларија Министарства одбране РФ била би само у функцији војно-техничке сарадње
* Ако се жели паритет или исти однос, или ако се жели да се по тој основи изграђују војна неутралност и њена стабилност у спољно-политичкој димензији, онда је потребно да се при нашем војном врху отвори канцеларија ОДКБ и да се и она бави питањима безбедносне и одбрамбене сарадње
* „Србија војну неутралност треба да изрази и у наредним променама Устава, а не само у Стратегији одбране и Стратегији безбедности“
________________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Владе Русије Михаил Мишустин одобрио је прошле недеље нацрт споразума између влада Руске Федерације и Србије о отварању представништва Министарства одбране РФ при Министарству одбране Србије.
Текст документа му је предложило Министарство одбране Русије.
Нацрт предвиђа да представништво треба да помаже српској страни у решавању питања војне и војно-техничке сарадње две земље, давањем смерница за активности руских војних специјалиста у Србији при пружању помоћи у изградњи оружаних снага земље, обуци у раду, поправци и употреби наоружања и војне технике коју је испоручила Русија.
Међутим,тек ће уследити завршни преговори о представништву-канцеларији.
Само, и то је било довољно за подсећање са Запада, односно из НАТО да то није у складу са “европским” спољно-политичким курсом Србије!
Тај курс је уграђен и у званична документа НАТО пакта.
Да ли ће Србија опет послушати? Или ће се у Београду ипак појавити та канцеларија за војно-техничка питања?
Ако је, на крају, буде - да ли би канцеларија могла да поремети, на пример, асиметрични однос вежби које имамо са НАТО и његовим чланицама у односу на ОДКБ и њене чланице?
Хоће ли се асиметрични односи, које подводимо под неутралност, због нове канцеларије претворити у пропорционалне, у паритетне или бар у панданске?
О тим и другим питањима која је, својом најавом, отворио руски премијер, процене дају Живадин Јовановић, министар спољних послова СРЈ и председник Београдског форума за свет равноправних, и генерал Митар Ковач, Митар Ковач, директор Евроазијског безбедносног форума, некадашњи начелник Управе за стратегијско планирање у Министарству одбране и начелник Управе Генералштаба ВС за планирање и развој Војске Србије.
Митар Ковач
Директор Евроазијског безбедносног форума Митар Ковач*
НАТО ће покушати да промени вољу
народа Српске или да је игнорише
* „Мере које РС треба претходно да предузме у сарадњи са спољним чиниоцима, кроз законодавну и извршну власт, не смеју дозволити изигравање или игнорисање воље српског народа поводом НАТО пута и тзв. НАТО интеграција БиХ. БиХ је унија држава и мора се поштовати воља оба ентитета уколико се жели њено јединство у будућности“
____________________________________________________________
КАНЦЕЛАРИЈА Министарства одбране РФ је израз потребе војно-техничке сарадње између Русије и Србије.
У последњих неколико година, Војска Србије је примила сложене системе у ваздухопловству и противваздушној одбрани, па и делимично, у јединицама копнене војске. То захтева извесно прилагођавање у домену обуке, оперативне употребе и тактичких начела, као и решавање многих проблема логистике- одржавања и ремонта у будућности.
То треба координисати, а најбољи начин је путем канцеларије, јер ће она скратити време циркулације информација између потреба Војске Србије и реаговања надлежних институција Русије.
Стеван Мојсиловић и Валериј Герасимов
Предмет споразума о сарадњи је израз нагомиланих потреба у нашој држави да се ти проблеми оперативније и боље решавају.
Тај ниво војно-техничке сарадње ни у ком смислу не треба доводити у политички контекст нити га изједначавати са канцеларијом НАТО у Министарству одбране.
* У чему је суштинска разлика између Канцеларије НАТО и Канцеларије о којој преговара Русија?
- Суштинска разлика је у томе што сарадња преко канцеларије НАТО има пре свега политичко-безбедносни контекст сарадње свих институција Републике Србије - извршне и законодавне власти - са седиштем НАТО. А Канцеларија Министарства одбране РФ била би само у функцији војно-техничке сарадње.
Ако се жели паритет или исти однос, или ако се жели да се по тој основи изграђују војна неутралност и њена стабилност у спољно-политичкој димензији, онда је потребно да се отвори канцеларија ОДКБ - исто при Министарству одбране Републике Србије и да се бави питањима безбедносне и одбрамбене сарадње свих институција државе и ОДКБ - чланица ОДКБ и Републике Србије.
На тај начин бисмо искрено дали до знања Западу и Истоку - односно водећим силама НАТО пакта и Русије - да ми желимо уравнотежен однос и да смо трајно опредељени за војну неутралност.
По мом мишљењу, војна неутралност би требало да се искаже и у наредним променама Устава, а не само у Стратегији одбране и Стратегији безбедности.
* Колико је важна институционална “арматура” неуралности и колико је важно да се у том погледу ојачавају и Србија и Република Српска - с обзиром да су њихове декларисане безбедносне оријентације исте?
- Нормално је да Српска прати спољно-политичке одлуке Србије, па и одлуке везане за НАТО. У оно време када су у Србији биле доминантне речи “евро-атлантске интеграције”, Република Српска и њен члан Председништва пристали су да БиХ као целина крене тим путем. Чим су се промениле околности и Србија се јасно определила да изграђује војну неутралност, поштујући јавно мњење и расположење српског народа у РС - руководство Српске се дистанцирало од пређашњег става и залаже се за војну неутралност БиХ.
На више скупова сам истицао потребу да БиХ, ако жели да остане стабилна као држава, мора да поштује већинску вољу сва три народа. Ако је опредељење РС да тесно сарађује са Русијом, а опредељење хрватског и муслиманског народа за интеграцију БиХ у НАТО, онда видимо да имамо дијаметрално супротстављена становишта конститутивних народа (ентитета РС и Федерација БиХ). Природан излаз је у компромису - војној неутралности БиХ, као целине.
Верујем да ће у наредном периоду, након питања Косова и Метохије, водеће земље НАТО извршити додатни притисак и применити различите методе и форме, како би промениле вољу, или игнорисале вољу српског народа и Републике Српске у целини.
* Шта се може учинити превентивно у односу на притиске?
- Мере које РС треба претходно да предузме у сарадњи са спољним чиниоцима, кроз законодавну и извршну власт, не смеју дозволити изигравање или игнорисање воље српског народа поводом НАТО пута и тзв. НАТО интеграција БиХ. БиХ је унија држава и мора се поштовати воља оба ентитета уколико се жели њено јединство у будућности.
* Некадашњи начелник Управе за стратегијско планирање у Министарству одбране и начелник Управе за планирање и развој Војске Србије у Генералштабу ВС