Вучић: Независност Косова је америчко и немачко чедо

„АЛБАНЦИ, ШТА ГОД УРАДЕ – УВЕК ИМАЈУ ПОПУСТ КОД ОНИХ КОЈИ СУ СТВОРИЛИ КОСОВО“

 

* „Ако је дијалог само - хајде Срби признајте независност Косова, да завршимо са том причом, то на такав начин свакако неће ићи

* „Шта је решење? Не видим га. Када сам видео, онда су сви рекли да све што видим лоше видим, да сви они који су ван Балкана и који немају везе са Србима и Албанцима боље да они решавају тај проблем него они који су директно умешани у проблем, они о чијој се кући ради, а то су Срби и Албанци. А то је иначе понашање великих сила већ више од 150 година на овом простору

* „Русија је за нас пријатељска земља, трудимо се да тај однос очувамо, трудимо се да разумеју и наш европски пут, а мислим да је и њима јасно колико је тешка позиција Србије и хвала им на том разумевању

* „Српска мањина у Црној Гори нема регулисан статус ни као мањина, ни као народ, ни као конститутивни народ и додао да Албанци у Северној Македонији, којих је процентуално мање него Срба у Црној Гори, имају неупоредиво већа права

_________________________________________________________________________

        У ИНТЕРВЈУУ Радио Слободна Европа Александар Вучић је откриоо да је одустао од великих иницијатива за решавање питања Косова и да чека шта ће бити предложено.      

        Није хтео да коментарише изјаву Хашима Тачија да неће ићи у Брисел:

        „Неко жели да каже да хоће да чује или слуша само Американце, а не Европљане, а са друге стране имаћемо оне који ће да кажу да су отворени за Европљане, тако да ће свако своју причу да прича... Не треба заборавити да су они чедо и америчко и немачко и свих оних који су стварали независност Косова, те да ће, шта год да ураде, увек имати попуст и добру вољу оних који су створили или стварали независност тзв. Косова. Ми, напротив нисмо у тој ситуацији и не можемо да избегавамо разговор“.

        Упитан како увиди улогу Америке, а како ЕУ у дијалогу, рекао је да није у реду да о томе јавно говори: „Ми смо на европском путу, а са друге стране - Америка је највећа светска сила и сада ви очекујете од мене да се замерим једнима или другима.

        - Сувише смо ми мали да бисмо то могли да урадимо и да бих имао право да Србију доведем у тежу позицију. То ми не пада на памет. Ми разговарамо са свима... А суштина је о чему разговарамо и шта је оно што би требало да дође на крају дијалога. Јер, ако је то само - хајде Срби признајте независност Косова, да завршимо са том причом, то на такав начин свакако неће ићи“.

        На молбу да коментарише свој став који је више пута наводио, а то је да ће Косову покушати да Србија добије највише могуће, а да изгуби најмање могуће, Вучић прецизира: "Најмање што мора".

        Шта види као решење, рекао је: "Не видим га. Када сам видео онда су сви рекли да све што видим лоше видим, да сви они који су ван Балкана и који немају везе са Србима и Албанцима боље да они решавају тај проблем него они који су директно умешани у проблем, они о чијој се кући ради, а то су Срби и Албанци. А то је иначе понашање великих сила већ више од 150 година на овом простору".

        - Дакле, они имају свој интерес и своје одлуке, они мисле да је важно да њихови циљеви буду поштовани, испуњени, а не секирају се шта о томе стварно мисле Срби и Албанци. И зато сам ја и у Уједињеним нацијама када сам говорио - пустите балканске народе да сами уредују своје односе и у прошлости би било много мање крви и много мање проблема. Али, ја сам довољно свестан да смо сви ми заједно мали и да ће наравно увек бити оних на Балкану који че гледати да се додворе тим великима, много више него да са својим пријатељима или комшијама направе боље односе", наводи Вучић.

        Због тога је, каже, одустао од неких великих иницијатива и чека да види шта ће нам бити предложено.

        "И ако ме питате, зато сам то рекао, шта је то конкретно шта очекујем. Не очекујем ништа. Не знам шта ће. Када кажем да ће нешто бити, не знам шта бих очекивао. Ништа конкретно", каже Вучић.

        Каже и да не постоје никакви рокови, да ће Србија да разговара у доброј вери и са жељом да обезбедимо мир и стабилност у наредним деценијама, јер, како наводи, Срби и Албанци су два највећа народа на Западном Балкану и то ће бити случај и за сто година и за 200 година.

        Упитан шта су по њему црвене линије кад је у питању Косово, објашњава: "Када год говорите о црвеним линијама, ви нисте спремни за разговор. Што не значи да оне не постоје. Али, када почнете да говорите о томе као што говори албанска страна која каже - а не, не, цело Косово је наше, па ћемо још мало да узмемо Прешево, Бујановац и Медвеђу, чекам само да кажу када ће да узму и Крагујевац и Краљево. Искрено, насмејете се и наставите даље. Када улазите у разговор - улазите у разговор у доброј вери и да будете спремни за компромисе. Да ли ће то бити могуће, то ћемо да видимо", поручио је Вучић.

        На опаску да Устав Србије каже да је Косово саставни део Србије, те на питање шта је у том случају план, Вучић каже да је у Уставу Србија јединствена територија укључујући и Аутономну Покрајину Косово и Метохију, док Устав Косова говори о независној држави.

        Подсећа да су 22 земље Европске уније признале, а да пет није признало независност Косова.

        "Шта сада да радимо? Која је то територија? И зато сам рекао да је важно да разговарамо и да разумемо позиције једни других", закључио је председник Србије.

        Говорећи о томе да ли ће бити могуће да Србија води балансирану политику сарадње са Русијом и Кином, а са друге стране да претендује да буде чланица ЕУ, Вучић каже да многе чланице ЕУ добро сарађују и са Русијом и Кином, а да Србија има готово 1.000 пута мању трговинску размену са Кином, него само две земље ЕУ.

        Упитан да ли је у његовим изјавама током кризе изазване пандемијом било евроскептицизма Вучић каже да је веома срећан када на изузетно пристојан начин извучете све оно што желите да добијете и да је у разговорима са ЕУ важно да они могу да кажу све што мисле, али и да "ми њима можемо да кажемо све што мислимо".

        Вучић истиче да је Русија током епидемије помогла Србији колико је могла, јер је и сама суочена са кризом, због чега јој је захвалан.

        Упитан колико су односи Србије и Русије нарушени афером са руским дипломатом, Вучић каже да не сме да се дозволи да такве ствари уништавају односе између пријатељских држава и да му се чини да је Србија реаговала на озбиљан и одговоран начин у том тренутку.

        "Русија је за нас пријатељска земља, трудимо се да тај однос очувамо, трудимо се да разумеју и наш европски пут, а мислим да је и њима јасно колико је тешка позиција Србије и хвала им на том разумевању, као што се заједно са њима боримо за то да не дође до ревизије историјских чињеница из Другог светског рата, што је (важно) за Србију и за српски народ", рекао је председник Србије.

        Вучић је објаснио и да је - када су Председништво Србије окружиле присталице опозиције - један представник Русије дошао и предложио да се формира техничка влада с представницима опозиције, што је он одбио, али и да су му касније из званичне руске администрације рекли да то није званични представник иако је реч о некоме ко није непознат ни руској, а ни српској јавности.

        Према његовим речима, српска мањина у Црној Гори нема регулисан статус ни као мањина, ни као народ, ни као конститутивни народ и додао да Албанци у Северној Македонији, којих је процентуално мање него Срба у Црној Гори, имају неупоредиво већа права.

        Као пример, Вучић наводи мађарског премијера Виктора Орбана који је уложио милионе евра у мађарску заједницу у Војводини истакавши да Србија са тим није имала проблема већ је то и подржала.

        "То је, чини ми се, нешто што је европски приступ, европски стандард, али не само то. То је питање жеље да имамо најбоље односе са људима који припадају различитим нацијама и верама", рекао је он.

        Говорећи о односима с Мађарском, Вучић каже да су захваљујући Орбану односи Срба и Мађара апсолутно најбољи у нашој савременој историји.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари