Малезијски премијер одбацио западну верзију обарања малезијског Боинга изнад Донбаса
МУХАМАД МАХАТХИР: ТРАЖИМО ДОКАЗЕ, А ОНО ШТО ЈЕ ПОНУДИЛА ИСТРАЖНА ГРУПА НУДИ - ГЛАСИНЕ
* Председник владе Малезије био је директан: „Ми смо веома погођени јер је све од самог почетка било политика и сводило се на то како оптужити Русију“. Сада се тврди да група располаже доказима, а доказа и даље нема“
____________________________________________________________________________
ОЦЕНЕ и закључци са којима је иступила заједничка истражна група за катастрофу нашег Боинга на лету MH17 од самог почетка су били политички мотивисани и лишени правих доказа – изјавио је малезијски премијер Мухамад Махатхир.
Ако се има у виду да се радило о малезијском Боингу и да његова земља има представника у „заједничкој истражној групи“, Махатхирове речи су својеврсна оптужница на рачун осталих земаља које су заступљене у тој групи (Холандија, Аустралија, Белгија, Украјина), а понајвише на адресу Холандије.
„Ми смо веома погођени јер је све од самог почетка било политика и сводило се на то како оптужити Русију“. Сада се тврди да група располаже доказима, а доказа и даље нема, само гласине“.
Одмах пошто је Махатхир и ово изговорио, и Министарство спољних послова Малезије затражило је – доказе. А логично је претпоставити да зна и зашто понуђено не сматра довољним доказима и зашто инсистира на доказима јер је више него логично да су малезијски представници у „заједничкој истражној групи“ о свему што се у групи догађало подробно обавештавали и Махатхира и своју дипломатију.
То је само било додатна потврда да званични Куала Лумпур одбацује верзију коју је Запад наметао од самог почетка да би могао да Москви уводи санкције: да су Боинг ракетним системом „Бук“ оборили припадници армије Доњецке Републике којима је у томе помогла Русија.
Група је дан раније за обарање Боинга изнад Донбаса у јулу 2014-те оптужила тројицу Руса и једног држављанина Украјине. Навела је да ће тражити да за њима буде расписана међународна потерница.
Владимир Путин је у неколико наврата поручио и Холандији свима који стоје иза ње и и „истражне групе:“Русија ће признати резултате истраге само ако у њу укључите и наше експерте, а ви сте то више пута одбили“.
Малезијски Boeing-777 летео је из Амстердама за Куала-Лумпур. У тој трагедији је погинуло 298 путника и чланова посаде.