Ништа без Фактора плус: Само 25 одсто анкетираних сматра да се у уставни положај КиМ не сме дирати
А 72 ОДСТО СМАТРА ДА СВИ ВАЖНИ „ДРУШТВЕНИ ЧИНИОЦИ“
ТРЕБА ДА У ДИЈАЛОГУ УЧЕСТВУЈУ
- Чак 70 одсто сматра да је Вучићев „унутрашњи дијалог“ о Косову и Метохији - неопходан
ВИШЕ од две трећине грађана Србије, тачније - 69 одсто, подржава идеју председника Србије Александра Вучића о започињању унутрашњег дијалога о Косову и Метохији, 70 одсто истовремено сматра да је Србији тај дијалог неопходан - показало је најновије истраживање агенције Фактор плус.
Свега 16 одсто се изјаснило да не подржава позив председника, док 14 одсто не сматра да је дијалог о КиМ неопходан.
Већина од 72 одсто грађана сматра да би сви важни друштвени чиниоци требало да учествују у унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији, док такво мишљење не дели њих 14 одсто, а исто толико нема став по том питању.
Какав ће, по вашем мишљењу, бити епилог дијалога о КиМ - следеће је питање које је Фактор плус поставио учесницима анкете, а 32 одсто је рекло да ће бити постигнут најшири могући договор свих важних политичких и друштвених чинилаца, 26 да неће бити озбиљног приближавања ставова важних политичких и друштвених актера, 28 да ће се остати без решења уз могућност декларативног саглашавања међу многим учесницима, док 14 одсто није изнело став.
Као разлоге за учешће у дијалогу 56 одсто грађана је истакло да је статус Косова и Метохија суштински важно питање за државу Србију, 18 да је дијалог демократски облик политичке комуникације и одлучивања, 20 процената да је потребно направити најшири могући договор међу важним политичким и друштвеним актерима, јер је КиМ питање од прворазредног и далекосежног значаја за Србију и регион, а шест одсто сматра да не треба ништа скривати од очију јавности.
На питање који су разлози против дијалога о КиМ, одговор већине, 44 одсто, је био тај да су политичке странке јако супротстављене и не могу да воде дијалог ни о једном важном питању, док 19 одсто наводи да је то питање већ решено те да дијалог није неопходан, а 12 одсто сматра да власт треба да донесе самостално одлуку о државном питању јер је за то добила мандат.
Устав Србије који КиМ сматра делом Србије суштински дефинише за Србију прихватљиво решење и о томе нема дијалога, одговор је на то питање 25 одсто грађана.
Да започињање дијалога уједно подразумева и решење косовског проблема 11 одсто је потврдно договорило, 68 одсто је дало негативан одговор, док 21 одсто грађана није изнело став о том питању.
Анкета је рађена од 30. јуна до 6. јула на узорку од 1.200 испитаника.
Танјуг