Мадуро: Венецуела ће 30. јула бирати између мира и рата, независности и америчке интервенције
- 18:53 07.07.2017.
- 2 коментара
- Штампај
ВЕНЕЦУЕЛАНСКИ ЛИДЕР ПОРУЧИО СУНАРОДНИЦИМА: „МИР ИМА САМО ЈЕДНО ИМЕ - УСТАВОТВОРНА СКУПШТИНА”
Николас Мадуро
- Николас МАДУРО ће Уставотворној скупштини предложити и усавршену верзију Боливарског устава из 1999. године, а сународницима је поручио: „Усавршићемо социјална и радничка права, и наше дужности. Направићемо нови економски модел који није везан само за нафту. Потом ћемо текст Устава изнети на референдум на којем ћете ви одлучити о томе да ли ће нови, проширени и побољшани устав бити усвојен или не. Нека народ одлучи”
- На изборима 30. јула бираће се 537 чланова Уставотворне скупштине: 173 члана по секторима (међу радницима, студентима, сељацима и рибарима, пензионерима, лицима са инвалидитетом и предузетницима), као и 364 члана на територијалном нивоу (један по општини, два по граду и седам из дистрикта главног града)
ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро објавио је да ће Уставотворна скупштина, чији ће чланови бити изабрани 30. јула, имати три основна циља за добробит земље и народа.
Први је постизање мира и правде путем трансформације државе, али и свега што је неопходно. Други ће бити: правна и социјална сигурност, а трећи - усавршавање и допуњавање Устава из 1999. године.
У говору у хидро-електричном комплексу „Франциско де Миранда”, у држави Боливар, који су преносили радио-станице и телевизије, венецуелански лидер је оценио да тај конститутивни процес, установљен чланом 347 највишег правног акта државе, има другачије претензије од оних када је саздан пионирски устав, предложен од стране лидера и команданта Боливарске револуције Уга Чавеза.
Мадуро, који има и статус народног мандатара, додатно је прецизирао:
„Нови Устав ће обезбедити мир и стабилност нације, која је последњих месеци изложена константним нападима екстремне десничарске опозиције која организује и финансира насилничке групе. Уставотворна скупштина коју ћемо оформити 30. јула мораће да испуни различите задатке, а пре свега да постигне мир. Мир и разумевање путем дијалога. А истину, али не са политичком елитом Округлог стола демократског јединства. Са њима се мора разговарати, али пре свега се мора разговарати са комшијама, са људима из заједнице, да то буде један велики уставотворни дијалог”.
Мадуро је у наставку поновио да је Уставотворна скупштина „једини пут који преостаје за постизање мира и стабилности у Венецуели, која је угрожена од стране екстремистичке опозиције”:
„Тридесетог. јула бираће се између мира и рата, независности и америчке интервенције, између толеранције и инклузије и мржње, прогона и нетолеранције. Мир има само једно име: Уставотворна скупштина”.
На изборима 30. јула бираће се 537 чланова Уставотворне скупштине: 173 члана по секторима (међу радницима, студентима, сељацима и рибарима, пензионерима, лицима са инвалидитетом и предузетницима), као и 364 члана на територијалном нивоу (један по општини, два по граду и седам из дистрикта главног града).
Мадуро је упозорио: „То неће бити још једни у низу избора. Избори 30. јула су можда најважнији од свих до сада јер ће се одлучивати о државном миру са којим нема поигравања”.
Мадуро је открио да ће Уставотворној скупштини предложити нацрт закона који ће Комисији за истину, правду и мир обезбедити највиша овлашћења:
„Тиме ће Комисија за истину, правду и мир имати овлашћења да утврди истину о свим злочинима који су се одиграли током протеста 2017. године”.
Додао је да ће предложити и нацрт закона за регулисање цена, како би се земља изборила са шпекулацијама које су се укорениле последњих година, као део економског рата којем доприноси опозиција.
Уставотворна скупштина ће се састати у Овалној дворани Савезне законодавне палате, 72 сата након што буду изабрани чланови Уставотворне скупштине.
Мадуро је указао: „Уставотворна скупштина ће представљати израз изворне и највише власти Републике, народне воље. То је једини излаз, једина опција, демократска и слободарска. Нема друге”.
Мадуро ће Уставотворној скупштини на крају предложити и усавршену верзију Боливарског устава из 1999. године, а сународницима је поручио:
„Усавршићемо социјална и радничка права, и наше дужности. Направићемо нови економски модел који није везан само за нафту. Потом ћемо текст Устава изнети на референдум на којем ћете ви одлучити о томе да ли ће нови, проширени и побољшани устав бити усвојен или не. Нека народ одлучи”.
AVN
Додај коментар