Министарство трговине: Не постоји забрана извоза оружја у Саудијску Арабију
СРБИЈА СЕ НЕ СМАТРА ОДГОВОРНОМ ШТО СУ МИТРАЉЕЗИ „КОЈОТ“ ЗАВРШИЛИ КОД СИРИЈСКИХ ПОБУЊЕНИКА
- Саудијци су се потписаним уговором обавезали да „робу“ из Србије неће реекспортовати без сагласности Србије. Нису је ни тражили - ни добили, а Србија нема намеру да од тога прави проблем
- У 2015-ој години је привредном друштву „Застава оружје“ Крагујевац издата једна дозвола за извоз 550 митраљеза „Којот“ 12,7x108mm у Саудијску Арабију. Реализован је извоз 205 комада (150 комада у 2015. години и 55 комада у 2016. години)
МИНИСТАРСТВО трговине и туризма Србије поводом навода о оружју из Србије које је завршило код сиријских побуњеника, навело је да не постоји забрана извоза оружја у Саудијску Арабију и да Министарство сматра довољном гаранцијом оригиналне сертификате крајњег корисника које су издали и оверили овлашћени органа те земље, укључујући и изјаву „да роба неће бити реекспортована без писане сагласности“ надлежних органа Србије.
Новинари BIRN-а и OCCRP-а открили су да је товар тешких митраљеза типа „Којот“ прешао пут из српске државне фабрике у Крагујевцу, преко бугарског трговца оружјем и кампа за обуку у Саудијској Арабији, до сиријских побуњеника.
У Министарству трговине и туризма за агенцију Бета наводе да дозволе за извоз оружја издају у складу са законом, а по добијању сагласности Министарства одбране, Министарства спољних послова, Министарства унутрашњих послова и Безбедносно-информативне агенције.
У писаним одговорима на питања агенције Бета Министарство је навело да је у 2013. години одузета једна дозвола за извоз у Саудијску Арабију и то на основу накнадних безбедносних информација и сазнања, а одбијена су четири захтева, такође на основу безбедносних информација.
„Извоз у Краљевину Саудијску Арабију није забрањен нити једним званичним актом Савета безбедност УН, органа Европске уније нити било које друге међународне организације. Највећи број земаља ЕУ (Немачка, Француска, Италија), као и САД извозе наоружање и војну опрему у ову земљу у значајним количинама и вредностима“, рекли су у Министарству.
Они су додали да је у 2015. години издато укупно 39 дозвола за извоз у Саудијску Арабију, као и да су све дозволе издате за истог крајњег корисника Министарство одбране те земље, и „на основу оригиналних сертификата крајњег корисника издатих и оверених од стране овлашћеног органа те земље у које је била укључена и изјава да роба неће бити реекспортована без писане сагласности надлежних органа Републике Србије“.
Када је реч о извозу митраљеза „Којот“ 12,7x108mm у Саудијску Арабију, они наводе да је у 2015. години издата једна дозвола за извоз те робе привредном друштву „Застава оружје“ Крагујевац за извоз 550 комада тог оружја, од чега је реализован извоз 205 комада (150 комада у 2015. години и 55 комада у 2016. години).
У Министарству су потврдили наводе BIRN-а и OCCRP-а да је купац те робе била бугарска фирма BIEM, истичући да је „крајњи корисник Министарство одбране Краљевине Судијске Арабије“.
„О извршеним испорукама доставља се оверени сертификат којим се таква испорука потврђује од стране крајњег корисника робе-Министарства одбране Краљевине Саудијске Арабије. Тај сертификат, уз раније приложену изјаву да роба неће бити реекспортована без сагласности Републике Србије представља довољну гаранцију“, објаснили су у надлежном министарству.
На питање како мисле да у будућности спрече евентуалне злоупотребе у извозу оружја, надлежни наводе да „Министарство, поред поменутих захтева везаних за потврду о пријему робе и проверу сертификата крајњег корисника, нема законских надлежности за предузимање других мера на плану спречавања злоупотреба у трговини и преусмеравању оружја на друге непријављене дестинације“.
Бета