Против Вука Јеремића поднета кривична пријава да је државу оштетио за безмало 6 милиона евра
НАВОДНО ЈЕ ТО УЧИНИО УГОВОРОМ О ИЗГРАДЊИ АМБАСАДЕ СРБИЈЕ У НИГЕРИЈИ
ПРЕДСТАВНИЦИ Медијске мреже Антидот предали су Вишем тужилаштву у Београду кривичну пријаву против Вука Јеремића, јер је потписао уговор о изградњи амбасаде Србије у Нигерији, којим је, наводно, држава Србија оштећена за више од 6 милиона евра.
Поред Јеремића, кривичном пријавом су обухваћени директор Енергопројет холдинга Владимир Миловановић и директор Енергопројект високоградње Дејан Јовичевић.
Антидот их оптужује за кривично дело `злоупотреба положаја одговорног лица`, за које је, према речима правне заступнице те мреже Марије Станковић, запрећена казна до 15 година затвора.
Кривичном пријавом Јеремић се терети да је као министар спољних послова 30. маја 2012. закључио са директорима Енергопројекта Уговор о преносу права на непокретности уз накнаду ради изградње, па су тако, умањивањем вредности давања Републике Србије, држави нанели штету од 5.872.990 милиона долара и 571.305 евра.
Марко Матић из Антидота рекао је новинарима да су уз пријаву тужилаштву поднети и докази и очекује да ће тужилаштво у кратком року испитати наводе пријаве и покренути поступак против одговорних.
Он је прецизирао да се међу доказима налазе документи Владе Србије, односно Министарства спољних послова.
Антидот се, како је указао, одлучио да после избора преда тужилаштву све доказе до којих је дошао током осмомесечног истраживања о расипничком понашању и бројним малверзацијама Јеремића у време док је био министар спољних послова.
„То је наша и законска и морална и професионална обавеза”, навео је Матић.
Он тврди да је спорним уговором држава Србија оштећена за скоро шест милиона евра кроз вишеструко умањивање вредности државе Србије која је дата Енегропројекту за послове изградње наше амбасаде у гланом граду Нигерије.
„Јеремић не само да је потписао тај уговор већ је учествовао у самој изради уговора и свим радњама којима је умањена вредност имовине. Постоје четири ставке имовинских давања Републике Србије по том уговору и све су вишеструко умањене од реалне вредности”, тврди Матић.
Према наводима из кривичне пријаве, наведеним уговором било је предвиђено да Република Србија на име изградње комплекса Дипломатско-конзуларног представништва у Абуџи чија је вредност 3.172.249 евра, као и дуга МСП-а на име неисплаћеног дела купопродајне цене за непокретност у Херцег Новом од 377.000 евра (укупно 3.549.249 евра), пренесе на Енергопројект Холдинг права на непокретностима у јавној својини Републике Србије.
У питању је право коришћења 40 одсто укупне површине земљишта у Абуџи, које је Влада Нигерије доделила Србији за изградњу амбасаде, а чија је вредност у уговору процењења на 206.712 евра.
(Танјуг)