Ердоган поручио Американцима да се разочарао у Сједињене Државе

„САД НИСУ УСПЕЛЕ ДА РЕШЕ ПРОБЛЕМ ГРАЂАНСКОГ РАТА У СИРИЈИ И ДА ОД ЊЕГА ЗАШТИТЕ ТУРСКУ“

  • У интервјуу телеканалу CBS америчка политика у Сирији створила реалну претњу безбедности јужне границе његове земље и да га омета да штити своју земљу
  • Критиковао САД и због давања азила исламском проповеднику Фетулаху Гулену, којег Анкара сумњичи за непосредну укљученост у покушај државног преврата од 15. јула. Притом је лукаво - турски и источњачки - подвукао: „Немам намеру да оптужујем САД (за покушај преврата). Али, такве позиције ће се придржавати мој народ. Због чега ви код себе и даље држите тог човека? Док год он буде код вас - тако ће то, немојте да се вређате, доживљавати турска држава и турски народ“

        ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган признао је да се разочарао у Сједињене Државе.

        У интервјуу телеканалу CBS, то је изложио и на овај начин:

        „Дозволите ми да говорим веома отворено. Ја сам познат по својој отворености. Била би неистина када бих рекао да нисам разочаран. Јер, ја сам се заиста разочарао (у САД)“.

        Турски лидер је објаснио да је америчка политика у Сирији створила реалну претњу безбедности јужне границе његове земље и да га омета да штити своју земљу.

        Као да изговара какву оптужницу, додао је да на Вашингтону лежи кривица што се Турска суочила са безмало три милиона избеглица, односно - са два пута више избеглица него Европа.

        У наставку је навео: „Ми смо разматрали и решавали те проблеме са председником Обамом и потпредседником Бајденом. Нису се показали у томе најбоље, па нисмо озбиљно ни сагледали те задатке. То нас у Турској веома

        Ердоган се није устручавао ни да изговори: „Сједињене Државе нису успеле да реше проблем грађанског рата у Сирији и да Турску заштите од његових последица“.

         Како се и могло очекивати, председник Турске је критиковао САД и због давања азила исламском проповеднику Фетулаху Гулену, којег Анкара сумњичи за непосредну укљученост у покушај државног преврата од 15. јула. А такође: за оклевање са изручивањем Гулена Турској.

        Притом је лукаво - турски и источњачки - подвукао:

        „Немам намеру да оптужујем Сједињене Државе (за покушај преврата). Али, такве позиције ће се придржавати мој народ. Због чега ви код себе и даље држите тог човека? Док год он буде код вас - тако ће то, немојте да се вређате, доживљавати турска држава и турски народ“.

        Једино је још формално додао: „Жао ми је“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари