Вукосављевић: Власничку ситуацију у „Новостима“ и „Политици“ размрсићемо до краја године
„ТЕК ЋЕ СЕ ОДЛУЧИВАТИ О ТОМЕ ДА ЛИ ЋЕ ТАНЈУГ ОСТАТИ ДРЖАВНА НОВИНСКА АГЕНЦИЈА“
Владан Вукосављевић
- О те две новинске куће: „Неки процеси су били скровити. Зато је и прошло неколико година, а да ови случајеви нису до краја испитани. Али не можемо да иступимо са начелним претпоставкама пре него што утврдимо јасне чињенице. Тек тада можемо направити концепцију и понудити решења“
- Да ли ће држава потпуно изаћи из медија? То ће бити предмет анализе и за неколико месеци ћемо изаћи у јавност с коначним предлозима. Све могућности су отворене. То може бити нови модел, може бити модел прихватања начелних принципа ЕУ, а може бити и неки трећи. И у земљама ЕУ постоји неколико принципа. Разматрамо како је то решено у Хрватској, Бугарској, Словенији, Француској и Немачкој. Рано је за оцену који је од тих модела најбољи“
ДО КРАЈА године коначно ће се знати власничка структура у „Новостима“ и „Политици“, а ускоро ће бити донета и коначна одлука о агенцији Танјуг, изјавио је министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић.
Он је за данашње издање „Вечерњих новости“ рекао да је ситуација у обе новинске куће прилично замршена и да ће министарство с другим државним органима покушати да утврди чињенично стање.
„Сада је заиста тешко дати неки прецизан увид, јер су неки процеси били скровити. Зато је и прошло неколико година, а да ови случајеви нису до краја испитани. Али не можемо да иступимо са начелним претпоставкама пре него што утврдимо јасне чињенице. Тек тада можемо направити концепцију и понудити решења“, рекао је Вукосављевић.
На питање да ли ће држава потпуно изаћи из медија, он је рекао да је тај процес отпочео, али да је прерано за коначне судове.
Како је додао, та тема ће бити предмет анализе и за неколико месеци ће изаћи у јавност с коначним предлозима, и додао да су све могућности отворене.
„То може бити нови модел, може бити модел прихватања начелних принципа ЕУ, а може бити и неки трећи. И у земљама ЕУ постоји неколико принципа. Разматрамо како је то решено у Хрватској, Бугарској, Словенији, Француској и Немачкој. Рано је за оцену који је од тих модела најбољи“, рекао је Вукосављевић.
Он је навео да ће у интересу државе и српских медија модел бити брзо изабран.
На питање да ли Танјуг, ако се одлучи да је Србији потребна државна агенција, може да настави рад или ће бити формирана нека нова информативна агенција, Вукосављевић је рекао да ће се о томе тек одлучивати.
„Ако држава има свој власнички интерес, може да помаже опстанку поузданих и квалитетних медија. Али држава не може да буде играч у тржишној утакмици и да својим учешћем опредељује квалитет, поузданост и поверење читалаца. Држава није регуларни фактор тиража. На тржишту владају друга правила“, рекао је Вукосављевић.
Танјуг је одлуком владе престао да ради 31. октобра 2015. године. Та новинска агенција, међутим, и даље емитује вести, користећи простор и опрему коју је користила и пре одлуке о укидању.
Говорећи о конкурсима на којима се одређују буџетска средства за медије, Вукосављевић је рекао да ће то бити предмет детаљне анализе и да ће настојати да у наредном периоду доста пажње посвете саставу комисије и критеријумима, да резултати конкурса у највећој могућој мери, могу да издрже суд објективне јавности.
Бета