Познате НВО позвале Скупштину Србије да се дистанцира од негирања геноцида у Сребреници
ТВРДЕ ДА БЕОГРАД ВОДИ ПОЛИТИКУ ПОМИРЕЊА У РЕГИОНУ ПО ПРИНЦИПУ - КОРАК НАПРЕД, ДВА НАЗАД
Анита Митић
НЕКОЛИКО невладиних организација позвало је данас посланике Скупштине Србије да 11. јула, на 21. годишњицу геноцида у Сребреници, усвоје декларацију којом ће јасно осудити тај злочин и тиме се јасно дистанцирати од политике негирања геноцида.
Иницијатива младих за људска права, Јуком, Кућа људских права и Фонд за хуманитарно позвали су посланике и да учествују на комеморативном скупу који ће испред зграде Скупштине бити организован 11. јула од 20.00 у знак сећања на жртве геноцида.
„Свим посланицима упутили смо позив да дођу на комеморативни скуп који ће 11. јула бити организован испред зграде Скупштине Србије“, рекла је директорка Иницијативе младих за људска права Анита Митић.
Она је на конференцији за новинаре навела и да је, имајући у виду и које странке чине садашњи сазив српског парламента, веома важно да се јасно осуди геноцид у Сребреници.
Митићева је подсетила да је полиција прошле године забранила комеморативну акцију „Седам хиљада“, са објашњењем да државне институције не могу да осигурају безбедност на скупу на којем је требало да се ода почаст убијенима у Сребреници 1995, и изразила наду да до тога сада неће доћи.
Она је истакла да је време да се „на политику негирања геноцида“ стави тачка, као и да посланици пруже институционалну подршку напорима које организације цивилног друштва годинама уназад улажу у сећање на злочине почињене деведесетих година прошлог века.
Представница ЈУКОМ-а Јована Спремо је оценила да је неопходно да се „коначно дође до јасног политичког става у вези с геноцидом у Сребреници“ и са аспекта улоге Србије у региону.
Према њеним речима, Србија, чији представници често воле да кажу да је она лидер у помирењу у региону, на том путу иде „корак напред а два корака назад“.
Она је подсетила и да је Скупштина Србије усвојила 2010. године декларацију којом осуђује злочин у Сребреници, а не геноцид, и оценила да је то урађено без „базичног приступа жртвама“ и из „потпуно погрешних политичких разлога“.
Бета