Напредњаци претекли опозицију: затражили формирање анкетног одбора за изборе

СНС ЋЕ ИНСИСТИРАТИ ДА СЕ ОДБОР НАЈВИШЕ БАВИ ДРЖАЊЕМ ОПОЗИЦИЈЕ У ИЗБОРНОЈ НОЋИ

Посланички клуб СНС

  • СНС предложила да Анкетни одбор чине по један посланик из сваке посланичке групе у Скупштини Србије, кога одреди председник посланичке групе, те да прву седницу сазове председник парламента
  • Анкетни одбор, како пише у предлогу, имао би право да тражи од државних органа и организација податке, исправе и обавештења, као и да узме изјаве од појединаца које су му потребне за обављање повереног посла

        СРПСКА напредна странка поднела је и званично предлог да се формира Анкетни одбор који би утврдио чињенице и околности везане за дешавања током изборног и постизборног процеса, те да ли је било притисака на државне органе и покушаја лажирања народне воље, уз предлог да се одлука о формирању одбора донесе по хитном поступку.

        Анкетни одбор би био дужан да посао обави у року од 120 дана од конституисања, а да затим Скупштини Србије поднесе извештај са предлогом мера.

        Предложено је да Анкетни одбор чине по један посланик из сваке посланичке групе у Скупштини Србије, кога одреди председник посланичке групе, те да прву седницу сазове председник парламента.

        Анкетни одбор, како пише у предлогу, има право да тражи од државних органа и организација податке, исправе и обавештења, као и да узме изјаве од појединаца које су му потребне за обављање повереног посла.

        Шеф посланичког клуба СНС Александар Мартиновић је образлажући предлог хронолошки навео сва дешавања, а указао је, поред осталог, да је након проглашења првих прелиминарних резултата, у ноћи између 24. и 25. априла, у просторијама ДС одржан састанак са ЛДП, Двери-ДСС, СДС, покрета Доста је било и ДС, на којем су оптужили РИК за изборне манипулације, да би се затим упутили ка седишту те комисије, где су затражили записник и проверу резултата.

        „У историји парламентаризма се први пут десило да представници политичких партија упадају у седиште РИК током ноћи, док се још пребројавају гласови и на тај начин врше притисак на чланове РИК. Ово је посебно забрињавајуће што су све проглашене листе имале своје представнике у РИК, који нису имали примедбе на ток гласања“, наводи се у образложењу.

        Подсећа се и да су представници опозиције потом указивали на фантомске бираче, на то да су наводно на гласање позивани умрли, да су откривени кружни листићи, да је гласао човек од 144 године на Косову и Метохији, а да је и СНС затражила поновно пребројавање гласова и увид у сав бирачки материјал.

        Такође, додаје се да су лидери различитих странака дошли у седиште РИК док је рад те комисије био у току, да су се обраћали новинарима, а да је одржан и протест коалиције окупљене око ДС на општини Врачар пред зградом „старе” Скупштине, док је у току било заседање РИК“.

        Наведено је и да је 29. априла дошло до инцидента када су представници покрета Двери вербално напали председника РИК Дејана Ђурђевића и директора Републичког завода за статистику Миладина Ковачевића, а да су потом уследили још снажнији притисци.

        „Због свега што је хронолошки наведено, а што се у већини случајева касније испоставило као обична бесмислица и лаж, као и због многих у најмању руку неуобичајених радњи у ноћи пребројавања гласова 24. априла, СНС предлаже формирање Анкетног одбора“, каже се у образложењу.

        Наводи се такође да је потребно утврдити да ли је на било који начин изборна воља грађана промењена, да ли су притисци опозиционих странака допринели нарушавању изборног процеса, који је, иначе, од стране међународних посматрача оцењен ефикасним и у складу са прописима, уз неколико појединачних неправилности.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари