Stratfor: Ако и нова влада у Кијеву буде неуспешна – Украјина може стати на проруски пут
- 00:44 23.04.2016.
- 11 коментара
- Штампај
„БИЋЕ ДОВЕДЕН У ПИТАЊЕ И ПРОЗАПАДНИ КУРС КОЈИ ЈЕ УКРАЈИНА ИЗАБРАЛА ПРЕ НЕКОЛИКО ГОДИНА”
- Бивши амерички амбасадор у Кијеву Стивен Пајфер оценио да Запад може окренути леђа Украјини уколико се она – упркос формирању нове владе – заглиби у новој политичкој кризи
УТИЦАЈНА америчка приватна обавештајно-аналитичка компанија Stratfor упозорила је западне покровитеље Кијева: да Украјина може почети да се враћа на „проруски пут” уколико нова влада под руководством Владимира Гројсмана буде неуспешна.
Америчка компанија, чији је оснивач и главни аналитичар Џорџ Фридман, прво указује да ће се нова украјинска влада носити са „старим проблемима”, а да ће одсад сви неуспеси и промашаји „књижити” шефу државе петру Порошенку и његовој партији око које је окупљена нова владајућа коалиција.
Stratfor процењује да ће – у случају фијаска – најмањи проблем Кијева и његових покровитеља бити неизбежни ванредни избори:
„Такав развој догађаја неће само довести у питање пакет помоћи ММФ Украјини и реформе, него ће довести у питање и сам прозападни курс који је Украјина изабрала пре неколико година. Слична ситуација је била и након „наранџасте револуције” када је широку подршку радикалним прозападним реформама брзо занеило разочарење које је на власт довело Јануковича”.
Stratfor тврди да су губитак територије (Крима) и рат на истоку земље окренули јавност Украјине „против враћања у статус сателита Русије”, али одмах и подвлачи: да то уопште не гарантује настављање прозпадне политике Украјине:
„Будућност земље ће одредити економски, политички и војни циљеви нове владе у наредним месецима”.
Бивши амерички амбасадор у Кијеву Стивен Пајфер пре неки дан је оценио да Запад може окренути леђа Украјини уколико се она – упркос формирању нове владе – заглиби у новој политичкој кризи.
Баткившћина, партија бивше украјинске премијерке – Јулије Тимошенко – већ је објавила да је Гројсман нерегулано изабран јер је било „мувања” приликом гласања о парламенту и најавила је обраћање уставном суду земље.
Додај коментар