У последњем кварталу 2015. о Вучићу објављена 24 позитивна и 23 негативна текста
„ШТАМПАНИ МЕДИЈИ У СРБИЈИ СУ ДУБОКО ПОЛИТИЗОВАНИ
- О ПАЈТИЋУ НАЈВИШЕ НЕГАТИВНИХ ТЕКСТОВА“
- Дејан Вук СТАНКОВИЋ: „У недељницима, као што су Време и НИН, о Вучићу се радикално критички пише и тај имиџ јесте негативан... Вучић је представљен као ауторитаран лидер који не поштује демократска правила и процедуре, који није јасно европски опредељен, као неко ко контролише медије и манипулише медијима... Такав поглед на Вучића се стилски и семантички поклапа са оним како Вучића види опозиција“
ШТАМПАНИ медији у Србији су дубоко политизовани, текстови углавном немају баланс и представљају платформе за изражавање личног мишљења, а од политичких актера најзаступљенији је премијер Србије Александар Вучић, показала је данас представљена анализа новина од октобра до децембра 2015. „Медијаметар“.
Институт за јавну политику у сарадњи са Медијским архивом Ебарт анализирао је насловне стране седам дневних новина Блиц, Курир, Вечерње новости, Ало, Политика, Информер и Данас, односно 2.177 текстова.
„У овом кварталу (октобар-децембар) поново је најзаступљенији Александар Вучић са 717 појављивања. Оно што је интересантно је да је по први пут Ивица Дачић више заступљен од председника Србије Томислава Николића. Дачић је присутан у 238 текстова, док је Николић присутан у 231 тексту“, рекла је медијски аналитичар Даница Лабан на конференцији за новинаре.
Она је рекла да су у последњем кварталу 2015. објављена 24 позитивна и 23 негативна текста о премијеру Србије.
„Он је доминантно представљен у неутралном вредносном контексту. Највећи број текстова је објављен у листу Политика, док је највеће учешће текстова у односу на укупан број текстова у медију у дневном листу Курир“, навела је Даница Лабан.
Како је рекла, највећи број негативних текстова о Вучићу објављен је у листу Данас (12 текстова), а највише позитивних у листу Ало (девет текстова).
Према њеним речима, председник Србије Томислав Николић је највише присутан у дневном листу Данас (44 текста).
„Ивица Дачић (СПС) и његов страначки колега Александар Антић су у највећој мери у 95 одсто текстова представљени у неутралном вредносном контексту, док се највећи број негативних текстова односио на бившег министра одбране Братислава Гашића (24 текста)“, рекла је Лабан.
Говорећи о представљању лидера опозиционих странака, навела је да је највише писано о лидеру ДС Бојану Пајтићу о коме је објављено и највише негативних текстова.
Истраживање је показало да неименоване изворе најчешће користи лист Информер, а према речима Лабан интересантно је да је у том дневнику у четвртом кварталу позитивно или негативно 81,41 одсто текстова, док је мање од 20 одсто неутрално.
„Најмање вредносно конотираних текстова забележили смо у листу Данас“, навела је она.
Велимир Ћургуз Казимир из Медијског архива Ебарт је оценио је да су штампани медији дубоко политизовани и навео да се много мање писало о економији, европским интеграцијама, односима у региону.
„Откривамо да су наши медији дубоко политизовани и да неке теме које захтевају већу пажњу, пре свега економија, односи са ЕУ, евроинтеграције, односи у региону су теме које недостају. Чак и кад се у децембру потписао уговор о процесу придруживања и када су неки датуми одређени медији, пре свега штампани нису томе дали велику пажњу“, навео је он.
Политички аналитичар и аутор анализе Дејан Вук Станковић говорио је о писању недељника у Србији. Анализа је обухватила уредничке колумне, интервјуе и друге текстове у недељницима Време, НИН, Нови магазин, Недељник и Печат.
„На нивоу принт-медија можемо да констатујемо да постоји слобода штампе“, навео је он и додао да су недељници радикално критични у односу на актуелну власт, посебно они који заузимају проевропску позицију.
Говорећи о имиџу политичких актера, он је казао да је имиџ власти формиран кроз премијера Србије.
„У недељницима, као што су Време и НИН, о Вучићу се радикално критички пише и тај имиџ јесте негативан... Вучић је представљен као ауторитаран лидер који не поштује демократска правила и процедуре, који није јасно европски опредељен, као неко ко контролише медије и манипулише медијима... Такав поглед на Вучића се стилски и семантички поклапа са оним како Вучића види опозиција“, казао је Дејан Вук Станковић.
Бета