Хашки трибунал наумио да Станишићу и Симатовићу суди - док су живи

ЖАЛБЕНО ВЕЋЕ ПОНИШТИЛО ПРВОСТЕПЕНУ ОСЛОБАЂАЈУЋУ ПРЕСУДУ

И НАЛОЖИЛО - НОВО СУЂЕЊЕ

Јовица Станишић и Франк Симатовић

  • Оценило да је првостепено веће погрешило у примени закона и тумачењу чињеница када је утврдило да Станишић и Симатовић нису били учесници у удруженом злочиначком подухвату

        ЖАЛБЕНО веће Хашког трибунала поништило је данас првостепену ослобађајућу пресуду бившем шефу Службе државне безбедности Србије Јовици Станишићу и његовом помоћнику Франку Симатовићу званом Френки и наложило ново суђење.

        Станишић и Симатовић оптужени су за злочине над несрбима у Хрватској и БиХ, од 1991. до 1995. године, а с пролећа 2013. године, првостепено веће Трибунала ослободило их је кривице по свих пет тачака оптужнице.

        Апелационо веће Трибунала данас је усвојило кључне основе жалбе коју је на ту пресуду уложило тужилаштво.

        Веће председавајућег Фауста Покара (Поцар) оценило је да је првостепено веће погрешило у примени закона и тумачењу чињеница када је утврдило да Станишић и Симатовић нису били учесници у удруженом злочиначком подухвату.

        По апелационом већу чијем се закључку противио један члан, првостепене судије нису дале „разумно образложење” те одлуке, нити су размотриле да ли су Станишић и Симатовић делили злочиначку намеру других учесника у том подухвату.

        По оптужници, Симатовић и Станишић били су  учесници у удруженом злочиначком подухвату, чији је циљ било трајно и насилно уклањање несрба са великих делова територија Хрватске и БиХ, који би затим били укључени у уједињену српску државу. На челу тог злочиначког подухвата био је тадашњи председник Србије Слободан Милошевић.

        Апелационо веће данас је усвојило и жалбу Тужилаштва на налаз првостепене пресуде да Станишић и Симатовић нису помагали и подржавали злочине почињене над несрбима у Хрватској и БиХ зато што њихова помоћ, укључујући и слање „црвених беретки“ на ратишта, није била „директно усмерена“ на почињење злочина.

        Судија Покар рекао је да је стандард „директне усмерености“ погрешно примењен и да одступа од дугогодишње судске праксе Трибунала, као и да је супротан међународном обичајном праву, по којем за злочине може бити одговоран свако ко пружа помоћ починиоцу, ако има сазнања да би та помоћ могла бити искоришћена за чињење злочина.

        Том закључку успротивио се судија Кармел Ађијус (Carmel Agius), који је и председник Трибунала.

        На основу стандарда „директне усмерености“, Трибунал је раније правоснажно ослободио генерала Момчила Перишића, али је затим друго апелационо веће у предмету Николе Шаиновића пресудило да је примена тог правног стандарда била погрешна. На ту пресуду данас се позвало и апелационо веће, поништавајући ослобадјајућу пресуду Станишићу и Симатовићу.

        Оцењујући да не би било примерено и практично да само исправи ове грешке првостепених судија и примени исправне правне стандарде, апелационо веће је наложило да Станишићу и Симатовићу буде суђено испочетка, по свих пет тачака оптужнице.

        То је прва таква одлука у историји Трибунала пошто је претходно поновљено суђење и лидеру ОВК-а Рамушу Харадинају, али не по целој оптужници.

        Станишић и Симатовић, који су на данашње заседање дошли са привремене слободе у Србији, биће до даљег задржани у притвору Трибунала у Схевенингену.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари