Креће ли Вучић у ново покоравање покорене Србије или спрема битку са својима на Западу?

ЧАК И АКО ОПЕТ ПОБЕДИ НА ИЗБОРИМА - ШТА СА ЧИЊЕНИЦОМ

ДА 90% НАРОДА НЕЋЕ ЊЕГОВЕ РЕФОРМЕ?

Александар Вучић

  • ЖЕЉКО ЦВИЈАНОВИЋ: Ово би могао да буде и увод у расписивање ванредних републичких избора. Јер, очигледно је да је Вучић прихватио борбу коју му западне силе намећу и у ту борбу не може ући без избора као јаког адута. Са једне стране, могао би да реконфигурише владу и напуни је људима који ће се тући за њега, а са друге, ако сам изађе на изборе у тренутку кад му то одговара - а још увек му одговара - неће морати да излази када буде рањен у бици са Западом која му предстоји
  • ЈОВО БАКИЋ: Ради се о сталном држању предизборне тензије. Ради се о припремању терена за изборе
  • ЂОРЂЕ ВУКАДИНОВИЋ: После дуго времена, Вучић је дао изјаву са којом се ја слажем, јер је тачна! Можда није баш 90 одсто грађана Србије против реформи, али већина јесте и тај део грађана премијер обмањује и застрашује. Грађани нису само против реформи него и против Бриселског споразума, спољне политике и политике коју води у региону. И да поднесе оставку - не би је поднео да би отишао са власти него - да би добио нове изборе
  • ЂОРЂЕ ВУКОВИЋ: Вучић није рекао ништа спектакуларно. Да, смањио је примања, али је успео да то добро искомуницира са грађанима и спојио је неспојиво: смањио је примања, а повећао свој рејтинг

        СРБИЈА има премијера каквог нико у Европи нема.

        Једино он тражи за своју земљу срећу у ослонцу на њене историјске непријатеље.

        Једино он крчми државну територију, суверенитет и најкрупније интересе и тврди да је то у најбољем државном и националном интересу.

        Једино он ружи сопствени народ и настоји да му промени свест и да га хипнотише.

        Једино он верује да је геније и кад пушта своје најближе сараднике да агитују за новее ванредне изборе и кад - под притиском западних налогодаваца - објављује да то не би било добро по Србију јер би изгубила превише реформаторског времена. Па онда опет, али овога пута - лично, прави „артиљеријску припрему“ за ново поигравање са изборима…

        Вероватно у тој функцији, изговорио је: „Видим да народ не подржава највећим делом реформе које морамо да спроводимо и због тога се лоше осећам, јер нема смисла да се то ради ако грађани нису за то. Погледао сам истраживања према којима је више од 90 одсто грађана против реформи владе. Једнако ми није било лако кад сам видео да је највећи број присутних на протестима испред владе из Српске напредне странке“

        Хајде да застанемо и да пропустимо овај најновији Вучићев „водоскок прашине“ кроз сито.

        Је ли ово најава оставке (председник владе у свакој нормалној земљи би се после признања да његов народ неће његове „реформе“ неопозиво повукао) или најава нове игре са изборима?

        С обзиром на то да је колико прекјуче објавио да избора неће бити јер не би били у интересу Србије иако би били у интересу СНС, чему сад све ово - шта се у позадини политичке сцене променило, који су нови ветрови дунули?

        Да ли ово Вучић има намеру да коригује своје реформе или има намеру да „коригује“ народ који није дорастао његовим „реформама“ и његовој историјској величини?

        Да ли би западни налогодавци Вучићу - и кад би их он сам хтео - дозволили неке друге и друкчије „реформе“?

        Ако Вучић ипак припрема терен за изборе, зар верује да ће његова нова победа по опробаној формули (излази који бирач преко половине, а моја странка дбоија 47-48 одсто од те половине, али ја објављујем да имам плебисцитарну подршку) ишта решити?

        Може ли победа са подршком 24-25 одсто народа поништити чињеницу да 90 одсто народа не жели Вучићеве „реформе“?

        Кад ће напредни Вучић престати да верује да је за Србију добро све што он уз помоћ странаца и вишеглаве ТВ-Бастиље може да наметне?

        Пошто је претходно тврдио да му неке стране службе раде о глави, а и његовој влади, да ли је могуће да је ово увертира за изборе који би му дали додатне адуте за борбу са владама о чијим се „страним службама“ ради?

Најмање је реч о „реформама“, ово је пре увод у дугу и мучну полемику са западним силама

Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог Стандарда
 

        УВЕРЕН сам да дословно тумачење изјава представника једне владе која толико практикује кетман, попут Вучићеве, недовољно расветљава њихове намере и често нас наводи на погрешан пут. На пример, код нас је настала мода да се Вучићево пренаглашено називање западних амбасадора „пријатељима“ извргава руглу, док заборављамо да је и Владимир Путин све до прошле године „пријатељима“ и „партнерима“ називао представнике западних влада, за које је, наравно, знао да и њему и његовој земљи раде о глави.

        Елем, сигуран сам да се Вучићева изјава најмање тицала самих „реформи“. Пре ће бити да он „реформе“ набија на нос својим западним „пријатељима“ као своју и жртву Србије, за коју није добио ни минимално разумевање и поштовање. Наравно, свако пребацивање је истовремено и могућа претња или најава промене курса, и то пред Западом јесте јак адут у Вучићевим рукама.

        Ипак, мислим да би ово могао да буде и увод у расписивање ванредних републичких избора, где би се „проверило“ колико грађани имају поверења у Вучића и „реформе“. Јер, очигледно је да је он прихватио борбу коју му западне силе намећу и у ту борбу не може ући без избора као јаког адута.

        Са једне стране, могао би да реконфигурише владу и напуни је људима који ће се тући за њега, а са друге, ако сам изађе на изборе у тренутку кад му то одговара - а још увек му одговара - неће морати да излази када буде рањен у бици са Западом која му предстоји, односно у тренутку и под условима који ће више њима одговарати.

        Речју, ову изјаву видим у сваком случају као полемику са западним силама, која ће бити дуга и мучна и која ће обострано обиловати несвакидашњим и крупним потезима.

Држање тензија и припрема за републичке изборе

Јово БАКИЋ, социолог, профессор Филозофског факултета БУ
 

        РАДИ се о сталном држању предизборне тензије.

        Ради се о припремању терена за изборе.

 

 

Ово је наставак пренемагања и фолирања који су суштина Вучићеве политике

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар
 

        ПОСЛЕ дуго времена је Вучић дао изјаву са којом се ја слажем, јер је тачна! Можда није баш 90 одсто грађана Србије против реформи, али већина јесте и тај део грађана премијер обмањује и застрашује.

        Грађани нису само против реформи него и против Бриселског споразума, спољне политике и политике коју води у региону.

        Његова изјава не треба да се схвати превише озбиљно јер је то наставак пренемагања и фолирања (који су, иначе, суштинска обележја Вучићеве политике).

        И заиста, поента те изјаве није била да он своју политику, не дај Боже, оцени самокритично, него да - како је то рекао у другом делу изјаве - реактивира тему избора.

        Избори су му неопходни да занови мандат: да поново прођемо кроз круг кампање, избора, првих 100 дана владе, прве године владе и томе слично и да премијер опет каже оно како је тек на почетку! Рачуна да може да победи и зато хоће нови легитимитет.

        Међутим, када бисмо озбиљно схватили његову изјаву, онда бисмо морали да кажемо: чекај, друже, какву ти то политику водиш против које је 90 одсто грађана Србије и - за кога водиш такву политику.

        Да ли је нормално да поднесе оставку?

        Не би он поднео оставку да би отишао са власти него да би добио нове изборе.

Да ли наши људи уопште знају шта су те реформе?

Ђорђе ВУКОВИЋ, ЦеСид
 

        НИШТА спектакуларно није рекао.

        Наравно да је већина против реформи.

        Да ли људи уопште знају шта су те реформе?

        Наравно да је већина против да јој неко смањи плате и пензије. Међутим, питање реформи је много сложеније од тога.

        У сваком друштву, па и код нас, постоји отпор променама, јер људи желе статус кво.

        ФАКТИ: А зашто су онда бирали Вучића који је обећавао промене?

        То је друго питање. Ако су тема реформе, онда је одговор да то што је Вучић рекао није ништа спектакуларно. Да, смањио је примања, али је успео да то добро искомуницира са грађанима и спојио је неспојиво: смањио је примања, а повећао свој рејтинг.

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари