Тачи све што је радила ОВК назвао „радњама очајних појединаца из заједнице потлачених”

„ЗМИЈА” У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ УН ГОВОРИО О „ГЕНОЦИДУ ДРЖАВЕ СРБИЈЕ”

Хашим Тачи

  • „Нико на Косову, укључујући и мене, неће стајати скрштених руку и дозволити да се кроз Специјални суд изједначавају геноцидне радње Слободана Милошевића, државе Србије, са евентуалним радњама очајних појединаца из заједнице потлачених, које су почињене током или након рата. Рат Србије против Косова је вођен уз учешће војске, полиције и паравојних јединица, а уз подршку српских интелектуалаца. То је био чист и једноставан фашизам”
  • Говорећи о захтеву Косова за пијем у UNESCO, Тачи је рекао да Косово има право да постане чланица без обзира на то што није чланица УН, под условом да за то добије двотрећинску већину гласова у Генералној скупштини. Такође, он је рекао и да су многе земље од Аустрије до Вијетнама, постале чланице UNESCO много пре него сто су постале део УН

        ЗАМЕНИК премијера и министар спољних послова Косова, Хашим Тачи изјавио је данас на седници Савета безбедности УН у Њујорку да је Косово створило услове за формирање специјалног суда, али је оценио и да нико на Косову неће дозволити да се „геноцид државе Србије” изједначава са „евентуалним радњама очајних појединца из заједнице потлачених”.

        Тачи је на седници о редовном тромесечном извештају генералног секретара УН, Бан Ки Муна о стању на Косову рекао да се нада се да ће „Савет безбедности УН препознати зреле напоре косовске владе да се баве свим злочинима почињеним у годинама рата”.

        Косово је протеклих месеци суочено са неким од најтежих изазова у последњих неколико година, али су ти изазови били прилика да Косово докаже своју трансформацију из земље у којој су биле потребна помоћ за очување безбедности, а сада је извор стабилности и мира, рекао је Тачи.

       „Нико на Косову, укључујући и мене, неће стајати скрштених руку и дозволити да се кроз Специјални суд изједначавају геноцидне радње Слободана Милошевића, државе Србије, са евентуалним радњама очајних појединаца из заједнице потлачених, које су почињене током или након рата. Рат Србије против Косова је вођен уз учешће војске, полиције и паравојних јединица, а уз подршку српских интелектуалаца. То је био чист и једноставан фашизам”, рекао је Тачи.

        Тачи је додао да ће Косово заштитити "наслеђе рата", слободу Косова и косовске независности.

       „Али, сада смо пристали на стварање инструмента који је много кредибилнији од било којег суђења пред судовима свих балканских земаља. Захваљујемо земљама чланица које су поздравиле овај потез Косова, и надам се да ће Савет безбедности УН препознати зреле напоре косовске владе да се бави свим злочинима почињеним у годинама рата”, рекао је Тачи.

        Говорећи о захтеву Косова за пијем у UNESCO, Тачи је рекао да Косово има право да постане чланица без обзира на то што није чланица УН, под условом да за то добије двотрећинску већину гласова у Генералној скупштини. Такође, он је рекао и да су многе земље од Аустрије до Вијетнама, постале чланице UNESCO много пре него сто су постале део УН.

       „Дакле, без обзира на то што Србија тврди, чланство Косова у међународним телима ће само унапредити стабилност и јачати дијалог који тражи нормализацију. Изолација Косова сигурно неће донети нормализацији односа Косова и Србије”, рекао је Тачи и додао да је баштина историје на Косову данас безбедна, чак сигурнија него у „последњих 1.000 годин”".

        Тачи је додао да је баштина заштићена модерним законским оквиром који је одобрио изасланик УН-а Марти Ахтисари.

       „Наша полиција штити 95 одсто локалитета Српске православне цркве. Снаге NATO-а су нам повериле њихову заштиту и задовољни су безбедношћу”, рекао је Тачи и додао да ће Косово затражити пријем и у Интерпол и Савет Еуропе.

        Тачи је у говору позвао земље ЕУ да без одлагања потпишу Споразум о стабилизацији и придруживању с Косовом у септембру ове године.

       „Свако политичко кашњење потписивања ССП или процеса либерализације визног режима биће јака препрека за процес дијалога (са Србијом) у Бриселу”, казао је Тачи.

        Тачи је рекао да се дијалог са Србијом наставља 25. августа и да је циљ нормализација односа у контексту процеса евроинтеграције.

       „Следеће недеље ћемо се поново састати у Бриселу и надам се да ћемо се сложити да затворимо пакет важних споразума”, рекао је Тачи.

        Шеф косовске дипломатије је позвао све чланове Савета безбедности УН да подрже петицију коју је потписало више од 150.000 грађана Косова, који траже међународну правду за око 20 хиљада косовских жена силованих током рата.

        Тачи је информисао Савет безбедности о, како је рекао, неким добрим привредним вестима с Косова и истакао да је француски конзорцијум дао понуду од 400 милиона евра за изградњу ски-центра Брезовица. Оценио је да ће тај пројекат у великој мери помоћи тамоишњим Србима и привући друге инвестиције на Косово.

        По његовим речима, такви позитивни примери су један од разлога за драстично смањење броја људи који одлазе с Косова у ЕУ и траже азил.

        Тачи је рекао и да Косово сада има највећи просечан економски раст у последњих седам година на Западном Балкану и најнижи дуг у односу на БДП у целој Источној Европи.

       „Мандат следећег шефа UNMIK-а треба да обележи озбиљна расправа о томе како да се средства која се троше у мирном Косову преусмере на људе на Блиском истоку и на друге територије које се суочавају са егзистенцијалним претњама”, рекао је Тачи.

        Он је изразио задовољство доласком Захира Танина на место шефа UNMIK-а јер је Авганистан, „пријатељска земља, једна од прве две која је признала Косово”.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари