Европска унија одахнула: бојала се да се не распадне као СССР

ЧАК 55,3 ОДСТО ШКОТА - ПРИ РЕКОРДНОЈ ИЗЛАЗНОСТИ ОД 84,6 ОДСТО

- ГЛАСАЛО ПРОТИВ ОТЦЕПЉЕЊА ОД ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ

  • За останак у саставу Велике Британије гласало 2.001.926 Шкота, а 1.617.989 се изјансило за отцепљење и властиту државу
  • КАМЕРОН: Не може бити никаквих спорова нити реприза, чули смо вољу шкотског народа. Како ће грађани Шкотске добити већа овлашћења да уређују своје послове, следствено томе и грађани Енглеске, Велса и Северне Ирске морају да добију већа овлашћење
  • Председник Европске комисије, Жозе Мануел БАРОЗО: „Ово је добар резулатат за јединствену, отворену и још јачу Европу“
  • Карел де ГУХТ, комесар ЕУ за трговину: „Да се Шкотска отцепила, то би било политичко клизиште размера распада СССР. То би била катастрофа за Европу“

        ВЕЋИНА грађана Шкотске - њих 55,3 одсто при рекордној излазности од 84,6 одсто - гласала је против отцепљења своје земље од Велике Британије

        Званично је објављено да је 44,7 одсто Шкота желело независност и раскид 300-годишње државне уније са Енглеском.

        У бројкама, ово значи да је 2.001.926 Шкота гласало за останак у Великој Британији, а 1.617.989 се изјансило за отцепљење и властиту државу.

        На референдумском листићу је било историјско питање: „Да ли Шкотска треба да буде независна држава?“.

        Лидер кампање против отцепљења Шкотске од Велике Бртаније „Боље је заједно“ Алистер Дарлинг оценио је данас да су се грађани Шкотске одлучили за јединство, а не за поделу.

         „Данас је значајан дан и за Шкотску и за Велику Британију у целини“, рекао је Дарлинг.

        Премијер Велике Британије Дејвид Камерон изјавио је да је питање независности Шотске решено на дужи временски период, током, како је рекао периода живота једне генерације, након што су се бирачи јасно изјаснили да желе да остану део Велике Британије.

         „Не може бити никаквих спорова нити реприза, чули смо вољу шкотског народа“, рекао је Камерон новинарима испред своје канцеларије у Лондону.

        Он је обећао да ће свим ентитетима који чине ту земљу дати већа овлашћења, након што су се грађани Шкотске изјаснили да неће окончати савез са Британијом и основати независну државу.

         „Како ће грађани Шкотске добити већа овлашћења да уређују своје послове, следствено томе и грађани Енглеске, Велса и Северне Ирске морају да добију већа овлашћење“, рекао је Камерон.

        Он је навео да ће, како је обећао пре гласања, Шкотска добити већа овлашћења у области убирања пореза, потрошње и социјалних давања.

        Договор ће бити усаглашен до новембра, а предлог закона би требало да буде у парламенту до јануара.

        Како се и могло очекивати, председник Европске комисије, Жозе Мануел Барозо, поздравио је исход референдума: „Ово је добар резулатат за јединствену, отворену и још јачу Европу“.

        Председник Европарламента, Мартин Шулц, признао је да је „одахнуо са олакшањем“.

        Још отворенији је био Карел де Гухт, комесар ЕУ за трговину: „Да се Шкотска отцепила, то би било политичко клизиште размера распада СССР. То би била катастрофа за Европу“.

        И чешки премијер, Богуслав Соботка, уверен је да је шкотски референдум Европу учинио јачом, чак и према Русији поводом украјинске кризе.

        Највише се, наравно, обрадовао шпански премијер Мариано Рахој: „Треба поздравити избор шкотског наода. Изабрао је стабилност, безбедност и јединство Европе.“

        Рахој се уздржао од помињања Каталоније.

        Генерални секретар владајуће партије у Баскији - Андони Ортусар - по повратку из Единбурга, рекао је: „Шкотско не неће променити тежњу Баска ка слободи. Ми имамо свој пут и њиме ћемо наставити“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари