Јеремић позвао СБ УН да на статусно неутралан начин спречи нове Јагњенице

Шеф дипломатије Србије у Њујорку назвао Тачија `такозваним премијером Косова`

* Јеремић упозорио да се ситуација на Косову погоршава, због чега би Савет безбедности, на јасан, недвосмислен и статусно неутралан начин, морао да осигура да се више не дозволе једностране и насилне акције

* Уколико нам је циљ успостављање безбедности и побољшање квалитета живота људи на терену, онда не сме бити оправдања за одбијање да се одмах упути такав позив

* Јеремић је указао да је "такозвани премијер Косова" Хашим Тачи 7. септембра нагласио да је његов циљ успостављање и очување контроле над територијалним интегритетом Косова

* Документ "Оперативни план косовске полиције", рекао је Јеремић, потврђује овакве Тачијеве намере и најављује да ће све акције бити изведене под суверенитетом Косова и у складу са правилима и законима Косова, а то није у складу са Резолуцијом 1244 и представља драстично кршење статусно неутралног оквира УН

* Србија се не противи истражном механизму Еулекса, али сматра да би он требало да функционише под мандатом Савета безбедности и да њему одговара

         ЊУЈОРК, (ФоНет) - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић у Њујорку је позвао Кфор, Еулекс и лидере локалне заједнице на северу Косова да се ангажују у дијалогу и одмах успоставе мир, напомињући да је уклањање барикада у интересу мира и стабилности, али да би то требало остварити искључиво мирним средствима.

         Морамо наћи излаз из зачараног круга насиља, од којег корист имају са екстремисти, нагласио је Јеремић, на седници Савета безбедности Уједињених нација (УН).

         Он је упозорио да се ситуација на Косову погоршава, због чега би Савет безбедности, на јасан, недвосмислен и статусно неутралан начин, морао да осигура да се више не дозволе једностране и насилне акције.

         Апелујем да се, без икаквог устезања, предузме овај важан корак, рекао је Јеремић и пренео искрену забринутост за мир и стабилност на Косову.

         Уколико нам је циљ успостављање безбедности и побољшање квалитета живота људи на терену, онда не сме бити оправдања за одбијање да се одмах упути такав позив, поручио је Јеремић.

         Он је указао да би нечињење било разочаравајуће одбијање одговорности, коју су државе широм света повериле Савету безбедности.

         Јеремић је напоменуо да је ситуација на Косову и Метохији знатно погоршана од претходне седнице Савета безбедности.

         Према његовим речима, игнорисана су стална упозорења Србије да ће једностране акције погоршати стабилност у региону.

         Јеремић је подсетио да је "такозвани премијер Косова" Хашим Тачи 7. септембра нагласио да је његов циљ успостављање и очување контроле над територијалним интегритетом Косова.

         Документ "Оперативни план косовске полиције", рекао је Јеремић, потврђује овакве Тачијеве намере и најављује да ће све акције бити изведене под суверенитетом Косова и у складу са правилима и законима Косова.

         Ово није у складу са Резолуцијом 1244 и представља драстично кршење статусно неутралног оквира УН, указао је Јеремић.

         То представља и игнорисање одредби Плана у шест тачака генералног секретара УН, који врло прецизно наводи да се "међународни цариници, на прелазе 1 и 31, постављају у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН", предочио је Јеремић.

         Упркос томе, Кфор и Еулекс одабрали су да подрже операцију косовске полиције, која је почела 16. септембра, рекао је Јеремић.

         Уочи ове акције, додао је Јеремић, изнета су експлицитна упозорења да би то био излазак изван оквира мандата Кфора и Еулекса и кршење Резолуције 1244.

         Нажалост, догодило се неизбежно, на шта су становници севера Косова одговорили јачањем постојећих и формирањем нових барикада, рекао је Јеремић.

         Њихова одлучност да се супротставе наметању нежељеног режима, према речима Јеремића, постала је један од најуочљивијих елемената реалности на терену.

         Пажња јавности је, с правом, фокусирана на догађаје на северу Косова, оценио је Јеремић, али се не сме игнорисати ни чињеница да се ситуација погоршала и јужно од Ибра.

         Редовни извештај о ситуацији на Косову указује на бројне насилне инциденте који погађају српску популацију јужно од Ибра, после догађаја из јула ове године, рекао је Јеремић.

         У извештају ништа не указује да је решен било који од злочина из мржње и да је неко за њих оптужен.

         Пре годину дана Савет Европе објавио је извештај о трговини људским органима на Косову, подсетио је Јеремић, али је од тада занемарљиво мало учињено на откривању истине о овим оптужбама.

         Недавно именовање Клинта Вилијамсона, као главног тужиоца специјалне истражне јединице Еулекса, представља развој догађаја који треба поздравити, нагласио је Јеремић.

         Ми ћемо му помоћи на сваки начин, јер верујемо да може дати допринос откривању онога шта се догодило на Косову, рекао је Јеремић.

         Он је, међутим, поновио да Еулекс нема надлежност, нити мандат да утврди шта се дешавало изван територије Косова.

         Србија се не противи истражном механизму Еулекса, објаснио је Јеремић, али сматра да би он требало да функционише под мандатом Савета безбедности и да њему одговара.

         Не постоји ниједан разлог да се не спроведе свеобухватна, независна истрага, одговорна према целом свету. То је једини начин да се гарантују искреност и транспарентност и спрече било чије сумње у пуну преданост истраге, рекао је Јеремић.

         Он је поменуо пример званичника Хашког трибунала који сваких шест месеци подносе извештај Савету безбедности УН и оценио да би и јединица која истражује случај трговине органа на исти начин то могла да чини.

         Јеремић је захвалио већини чланица УН што настављају да поштују територијални интегритет и суверенитет Србије.

 

Тачијев министар спољних послова добио реч у Савету безбедности УН

ХОЏАЈ: Србија на Косову има и паравојне безбедносне структуре

* Хоџај ситуацију на северу Косова назвао непромењеном, блокираном и претећом

* Приштина се нада да овај дијалог не служи Србији само да би добила статус кандидата и да се неће догодити да их после децембарског самита Европске уније поново бојкотује, изговорио Хоџај

         ЊУЈОРК, (ФоНет) - Министар иностраних послова Косова Енвер Хоџај изјавио је да је влада у Приштини имала стрпљења у нади да ће Србија схватити да барикаде на северу нису решење, наводећи да је Косово конструктиван партнер у дијалогу, али неће одустати од свог суверенитета и функционисања "младе демократске државе".

         Хоџај је, на седници Савета безбедности Уједињених нација (УН), рекао да је ситуација на северу Косова непромењена, "блокирана и претећа".

         Према његовим речима, камиони, каменице и барикаде блокирају већи део путева на северу, постоји 18 барикада које блокирају слободу кретања људи и роба, па и кретање војника Кфора и Еулекса.

         Бринемо се, рекао је Хоџај, и због неке ратне реторике на српској политичкој сцени, представника српске владе који су говорили о томе да Србија не може мирно да гледа ако се пређу црвене линије.

         Хоџај је нагласио да нису косовске институције биле те које су од 25. јула користиле насиље, већ нелегалне српске структуре.

         Хоџај је оптужио Београд да илегалним безбедносним структурама на северу држи Србе као таоце, наводећи да у Звечану, Зубином Потоку и северној Митровици живи свега 30.000 Срба, док више од 100.000 људи живи у другим деловима Косова и учествује у раду косовских институција.

         Приштина је толерисала статус кво од 1999. године, а Влада Србије је задржала контролу и подржавала нелегалне институције, паравојне безбедносне структуре које постоје и функционишу, рекао је Хоџај, истичући да то представља кршење резолуције 1244 и Кумановског споразума.

         Косово ће бити део дијалога и поздрављамо што се Србија, после бојкота вратила за сто, рекао је он и додао да је Приштина заинтересована не само за присуствовање преговорима, већ за њихов исход и примену постигнутих договора.

         Хоџај је рекао да се нада да овај дијалог не служи Србији само да би добила статус кандидата и да се неће догодити да их после децембарског самита Европске уније поново бојкотује.

         Србија треба да се помири са независним Косово и окрене се интеграцији у ЕУ, нагласио је Хоџај.

         Наредна година ће бити година европског Косова, рекао је Хоџај.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари