„Сојуз“ се спојио са МСС после само четири круга око Земље

ДОСАД ПЕТО СПАЈАЊЕ ЛЕТЕЛИЦЕ С ЉУДСКОМ ПОСАДОМ СА МСС ПО „СКРАЋЕНОЈ ШЕМИ“

  • Једна од главних предности лета по скраћеној шеми је у томе што посада не осећа бестежинско стање одмах, пошто његов утицај почиње да се одражава на организам отприлике након пет сати, додатна предност је - брза достава на станицу биоелемената који се брзо кваре

        РУСКА свемирска летелица с људском посадом „Сојуз ТМА-13М“ успешно се спојила са Међународном свемирском станицом.

        Лансирана је с космодрома Бајконур у среду у поноћ и доставила је на МСС посаду следеће дуготрајне експедиције МСС-40/41: Руса Максима Сурајева, астронаута NASA Грегорија Вајсмена и астронаута Европске свемирске агенције Александра Герста, који ће се налазити у орбити 167 дана.

        У историји рада МСС ово је пето спајање летелице с људском посадом по скраћеној шеми.

        Прво лансирање летелице с људском посадом по тој шеми (летелица прави свега четири круга око Земље) догодило се у марту прошле године приликом лансирања „Сојуза ТМА-08М“.

        Једна од главних предности лета по скраћеној шеми је у томе што посада не осећа бестежинско стање одмах, пошто његов утицај почиње да се одражава на организам отприлике након пет сати, додатна предност ове шеме је брза достава на станицу биоелемената који се брзо кваре.

        С доласком интернационалног трија посада МСС повећала се на шест људи.

        Новопридошлице и њихове колеге који раде на МСС од марта ове године - Руси Александар Скворцов, Олег Артемјев и Американац Стивен Свонсон - заједно ће радити до септембра.

        Новој посади предстоји реализација обимног програма примењених научних истраживања и експеримената, видео и фото снимање, рад са транспортним теретним летелицама типа „Прогрес“ и америчким „теретњаком“ Dragon, као и многи други задаци.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари