Брисел прави „свеобухватни план” смањивања енергетске зависности од Русије
- 01:55 21.03.2014.
- 3 коментара
- Штампај
ПРВИ ТАКАВ ПОКУШАЈ - ИЗ 2006 ГОДИНЕ - ЗАВРШИО СЕ ПОВЕЋАЊЕМ ЗАВИСНОСТИ ОД РУСКИХ ЕНЕРГЕНАТА
- Уколико садашње тенденције остану, енергетска зависност ЕУ од Русије повећаће се са 60 на 80 одсто до 2035. године
САМИТ Европске уније – у чијем раду је учествовало 28 шефова држава или влада у Бриселу - наложио је Европској комисији да до јуна разради план мера и потеза који треба да обезбеде „смањивање енергетске зависности ЕУ од Русије”.
Самит је од ЕУ затражио „продубљену анализу” и „свеобухватни план” који би се посебно позбавио земљама-чланицама које су енергетски најзависније од Русије.
Око 60 одсто потреба ЕУ за нафтом и гасом тренутно обезбеђује – увоз из Русије.
Већ је извесно да ће две важне тачке у будућем плану бити: улагања у производњу природног гаса из шкриљаца у Пољској и Великој Британији и у „јужни коридор” – систем гасовода преко којег би у ЕУ (заобилазећи Русију) стизао гас из каспијског региона. Трећи „правац удара” биће, како се процењује, повећани увоз компримованог гаса и других енергената из Северне Африке.
Ово ће за ЕУ бити већ други покушај „ослобађања од Русије”. Први је био 2006. године – након гасне кризе која је уследила након прве украјинске „наранџасте револуције”.
Да подсетимо: тада је први „наранџасти” председник Украјине, Виктор Јушћенко, одбио да плаћа „Газпрому” и почео да краде гас из магистралног цевовода за ЕУ, а Брисел је стао на страну Кијева и почео да оптужује Москву да се служи „енергетским оружјем”.
Резултат је био никакав: све земље ЕУ су 2006. у нафтном еквиваленту увезле 336 милиона тона природног гаса, а потом се сумарни годишњи увоз попео на 346 милиона тона.
Уколико садашње тенденције остану, енергетска зависност ЕУ од Русије повећаће се са 60 на 80 одсто до 2035. године.
Додај коментар