Сиријски Курди формирали први од три кантона свог будућег Западног Курдистана
КУРДИ СУ СЕ ОДВОЈИЛИ ОД СИРИЈЕ, АЛИ ЋЕ ЊИХОВА ПОЛУДРЖАВА
БИТИ СТЕШЊЕНА ИЗМЕЂУ АСАДА И АЛ КАИДЕ
- Курдски „самоуправни кантон“ Џизире изабрао Екрема Хезу за свог првог председника. Истовремено је изабрао и 101-ог члана свог парламента и владу од 22 члана
СИРИЈСКИ Курди су 21. јануара прогласили свој Аутономни самоуправни кантон Џизире на североистоку земље. У области око града Ел Кашишли.
Курдски „самоуправни кантон“ изабрао је и свог првог председника - Екрема Хезу. Истовремено је изабрао и 101-ог члана свог парламента и владу од 22 члана, саопштила је курдска новинска агенција Firatnews.
У плану је да се формирају укупно три кантона „Западног Курдистана“.
Поводом проглашења аутономије организована је велика прослава, са помињањем погинулих за слободу и похвалама борцу за независност Курда Абдули Оџалану који је заточен у турском затвору.
Празнику су присуствовали представници турске курдске партије BDP. Њен копредседник Селахатин Демирташ честитао је сународницима празник и рекао да су „три године живота у ратним условима у Сирији и сталној борби за права против тираније на крају омогућили да Курди добију своју аутономију“.
Колико ће нова творевина бити трајна и снажна?
Да је желео, сиријски председник Башар Асад би Курдима сам понудио већа права, а Курди су га сада довели пред свршен чин. На тај начин, одсад им реална опасност може бити и сиријска армија, а са друге стране житељи „новог кантона“ мораће водити борбе и против исламиста који намеравају да на територији Сирије направе сунитски емират и уведу шеријатско право.
„То што су Курди формирали - засад је тешко назвати државом. То је нека аморфна структура“ - оценио је доцент универзитета у Санкт Петербургу и експерт за Блиски Исток Александар Сотниченко.
Курди се плаше да ће их Асад сатерати у мишју рупу. То се заиста и може десити, а велико је питање да ли ће их Турска оставити на миру.
Курди највећа национална мањина у Сирији. Чине око 9 одсто становништва. У априлу 2011. године Башар Асад је потписао указ којим је Курдима дао право на сиријско држављанство. Међутим, власти веома нерадо издају пријем у држављанство, које се у Сирији, иначе, добија под посебним условима.
У Сирији практично нема школа и наставе (нема ни наставника) на курдском језику.
У лето 2012. Године, уз подршку лидера Ирачког Курдистана Масуда Барзанија, формиран је Курдски врховни комитет.
Његови одреди самоодбране од тада држе под контролом више градова на северо-истоку Сирије.