Самит ЕУ протиче у знаку америчког прислушкивања лидера Уније
НЕМАЧКЕ СПЕЦИЈАЛНЕ СЛУЖБЕ ОБЈАВИЛЕ ДА ЈЕ NSA БИЛА У СТАЊУ
ДА МОБИЛНИ МЕРКЕЛОВE ПРИСЛУШКУЛЕ ОД 2009.
- Шеф Европске комисије Жозе Мануел Барозо оценио да су „дејства САД испољавање државног тоталитаризма“
- „У Европској унији не разумеју зашто САД шпијунирају своје најпоузданије партнере. То је потпуни скандал који на најнегативнији начин може да се одрази на наше односе“ - изјавио је агенцији ИТАР-ТАСС у кулоарима самита дипломата једне државе чланице ЕУ
У БРИСЕЛУ је отворен јесењи самит Европске уније.
Требало је да буде посвећен економским темама, али се неочекивано претворио у расправу о шпијунским темама.
Шефови европских држава или влада, који су се окупили у Мермерном дворцу Европског савета, тако су почели расправу о медијским написима да су су америчке специјалне службе прислушкивале мобилне телефоне немачког канцелара Ангеле Меркел и председника Француске Франсоа Оланда.
Самит је отпочео серијом оштрих изјава европских лидера против амричког шпијунирања по Европи.
„У Европској унији не разумеју зашто САД шпијунирају своје најпоузданије партнере. То је потпуни скандал који на најнегативнији начин може да се одрази на наше односе“ - изјавио је агенцији ИТАР-ТАСС у кулоарима самита дипломата једне државе чланице ЕУ.
Шеф Европске комисије Жозе Мануел Барозо истакао је на прес конференцији да су „дејства САД испољавање државног тоталитаризма“.
Барозо је истакао да ће самит затражити убрзану припрему директиве о заштити личних података грађана ЕУ. Већ се зна да ће то подржати Француска.
„Закон може бити донет већ крајем ове или почетком следеће 2014. године“ - рекао је у разговору са дописником ИТАР-ТАСС-а представник Европске комисије.
Указао је да ће нови закон отежати америчким компанијама прикупљање информација које се тичу приватног живота европских грађана.
У међувремену председник Европског савета Херман ван Ромпеј који председава данашњим самитом, изразио је наду да ће се након кратке расправе о „шпијунском скандалу“ лидери земаља ЕУ вратити расправи економских питања која су на дневном реду.
Уочи самита су немачке специјалне службе објавиле да су уверене да је NSA била у стању дамобилни телефон Ангеле Меркел прислушкуле од 2009. године.
Немачки лист „Велт“ је објавио да се не ради о садашњем смартфону који Меркелова користи, већ о њеном претходном телефону.