„ЊУЈОРК ТАЈМС“: Бомбардовање Србије - рецепт за ударе по Сирији?
АМЕРИЧКА РАТНА МОРНАРИЦА ПОЈАЧАВА ПРИСУСТВО У СРЕДОЗЕМНОМ МОРУ ЧЕТВРТИМ РАТНИМ БРОДОМ СА КРСТАРЕЋИМ РАКЕТАМА
- Један бивши амерички званичник је за овај лист потврдио да је „косовски преседан“ тема на састанцима о Сирији, али је истакао и да се разматра да ли би удари из ваздуха имали нежељене последице, као што су дестабилизација Либана или одлив већег броја избеглица у Јордан, Турску и Египат
ОБАМИНИ војни саветници разматрају опцију за напад на Сирију по узору на НАТО бомбардовање СРЈ из 1999. како би заобишли УН, објавио је „Њујорк Тајмс”
Председник САД и даље одмерава како да реагује поводом наводних напада хемијским оружјем у Сирији, док његови сарадници истражују да ли би „Операција Племенити наковањ“, завршна фаза рата на Косову и Метохији, могла да послужи као модел за акцију против Сирије.
Сам Барак Обама је у среду наговестио да би могло да дође до покушаја да се заобиђу тела Уједињених нација.
Главни разлог за то је што би Русија сигурно ставила вето на било какву одлуку о примени силе над режимом председника Сирије Башара ал Асада.
„Ако САД нападну другу земљу без подршке УН и без јасних доказа о нападима хемијским оружјем, поставља се питање да ли би то било у складу са међународним правом и да ли бисмо имали подршку савезника за тако нешто“, рекао је Обама за CNN.
Он је наводе о нападу хемијским оружјем, за који још нема доказа, јер инспектори још нису на терену, назвао великим догађајем који заслужује „озбиљну забринутост“ и навео да САД имају „мало времена да реагују“.
Према „Њујорк Тајмсу“, у Белој кући се већ разговарало о преседанима и Косову. А могло би да се ради о ваздушним ударима сличним онима који су у Србији познати под нетачним називом „Милосрдни анђео“.
„Косово је очигледан преседан за Обаму, јер су и у Сирији убијани цивили, а Русија има дугогодишње везе са режимом који је оптужен за злочине. Председник Бил Клинтон је 1999. године искористио подршку НАТО и тврдње да штити ненаоружану, рањиву популацију како би оправдао 78 дана бомбардовања СРЈ“, наглашава „Њујорк Тајмс“.
Један биши амерички званичник је за овај лист потврдио да је „косовски преседан“ тема на састанцима о Сирији, али је истакао и да се разматра да ли би удари из ваздуха имали нежељене последице, као што су дестабилизација Либана или одлив већег броја избеглица у Јордан, Турску и Египат.
„Прејако би било рећи да радимо на легалном оквиру за акцију, с обзиром на то да председник није донео одлуку. Ипак, Косово је, наравно, преседан за нешто што је јако слично“, рекао је неименовани званичник.
„Ако председник жели да створи легални оквир за деловање, постоје многи начини да се то учини ван контекста УН“, оценио је бивши Обамин саветник за Блиски исток Денис Б. Рос.
У међувремену је један званичник одбране САД саопштио да ће америчка ратна морнарица појачати присуство у Средоземном мору још једним, четвртим ратним бродом, наоружаним крстарећим ракетама, због све веће кризе у Сирији.
Реч је о броду „Махан“ који је требало да се врати у базу у Норфолку, у савезној држави Вирџинији, али је заповедник Шесте флоте одлучио да га задржи у региону, јавио је Ројтерс.