Игре са Приштином ипак важније од Београда

Европска комисија, очекивано, препоручила да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ

(ФоНет)

  • Датум почетка преговора о чланству “демократска Србија” неће добити све док не пристане на дефинитивно отимање КиМ
  • ТАДИЋ:  Извештај Европске комисије је изузетно повољан. Србија жели договор са Приштином , али има принципе од којих неће одступити, а то су - територијални интегритет и недељивост територије
  • ЦВЕТКОВИЋ: Ово је  значајан тренутак за нашу земљу и важан дан и за Владу Србије која је овај процес почела практично од нуле а после три и по године добијамо предлог за статус кандидата

        БРИСЕЛ,  (ФоНет) - Европска комисија је препоручила да Србија добије статус кандидата за чланство у Европској унији, али није одредила датум почетка преговора о томе, све док Београд и Приштина не нормализују односе.

        У извештају Европске комисије се наводи да је потребно да Србија пре почетка преговора о прикључењу ЕУ “оствари значајан напредак у унапређењу односа са Косовом”, јавља АП.

        Упркос томе, оценио је председник Србије Борис Тадић, треба бити оптимиста, али не и успостављати социјалну еуфорију, после изузетно повољног извештаја Европске комисије.

        "Чека нас велики посао у спровођењу реформи до децембра", нагласио је Тадић, "јер добијање статуса кандидата за чланство у Европској унији (ЕУ) отвара многе перспективе и приступ европским фондовима, који значе убрзање процеса реформи".

        Тадић је, после разговора са италијанским шефом дипломатије Франком Фратинијем, оценио да је добијање статуса кандидата изузетно важан економски сигнал за потенцијалне инвеститоре да Србија има још извеснију будућност у ЕУ.

Франко Фратини и Борис Тадић

        То је и важна чињеница за српско друштво, која потврђује да је Србија на добром путу, рекао је Тадић.

        Србија жели наставак дијалога са Приштином, и жели да се реше проблеми на административним прелазима Брњак И Јариње, додао је Тадић, али не жели да се награђују једностране акције било које стране.

        Србија жели реалистична решења, прецизирао је Тадић, али има принципе од којих неће одступити.

        "То су територијални интегритет и недељивост територије, али мислим да је могуће пронаћи политичко решење за кризу на Косову, уколико Приштина збиља има намеру да пронађе такво решење. Верујем да је улога ЕУ одлучујућа", оценио је Тадић.

        Фратини је додао да је Европска комисија препознала "изузетне резултате" Србије у структурним реформама, посебно у областима борбе против организованог криминала, реформе правосуђа и сарадње са Хашким судом.

        "То је веома битно и биће предмет будућих преговора Србије и ЕУ, када се буиде дефинисао датум за почетак преговора у чланству у Унији", нагласио је Фратини.

Франко Фратини

 

ДЕЖЕР: Услови су статусно неутрални и нису нови

  • ЕК ће препоручити почетак преговора када буде испуњен кључни приротет - наставак дијалога са Приштином

        Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Београду Венсан Дежер изјавио је да је прва добра вест за Србију то што је Европска комисија предложила додељивања статуса кандидата, а друга је да ће Комсија бити у позицији да препоручи почетак преговора када буде испуњен кључни приротет - наставак дијалога са Приштином.

        Мислимо да су ови елементи статусно неутрални и нису нови, рекао је Дежер, који је премијеру Србије Мирку Цветковићу уручио и представио мишљење Европске комисије о кандидатури Србије за чланство у Унији.

        Дежер је изразио наду да ће ово бити ускоро остварено, како би почели преговори.

        Сматрам да је у интересу и Србије и ЕУ да се процес проширења унапреди у целом региону, рекао је Дежер и оценио да препорука Европске комисије представља прекретницу И важан датум у процесу приступања Србије Унији.

Венсан Дежер и Мирко Цветковић

        Цветковић је изразио је задовољство што је Европска комисија препоручила кандидатуру за Србију, истичући да је реч о значајном тренутку за нашу земљу.

        У мишљењу се разматра и питање почетка преговора, с тим што је оно везано за дијалог који би требало да се настави Приштином, са захтевима који су статусно неутрални, рекао је Цветковић.

        Он је нагласио да мишљење говори да је Европска комисија препознала напоре које је Србија учинила у процесу реформи.

        Ово је веома значајан датум за Србију, истакао је Цветковић уз напомену да је овај дан важан и за Владу Србије, која је овај процес почела практично од нуле и после три и по године добијамо предлог за статус кандидата.

 

ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА СНС АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ

Kандидатура важна, али сваки дан владе ДС држави наноси огромну штету

  • Потребна је нова влада која ће моћи да се бори против политичких привилегија и тајкунских веза и да спроведе суштинске реформе у свим сферама друштва

        БЕОГРАД - СРПСКА напредна странка (СНС) оценила је да је добијање препоруке за статус кандидата, а затим и статуса важно за добробит грађана, али то неће решити највећи проблем Србије, лошу економију и низак стандард грађана већ су за то потребни нови избори и нова влада.

        „Потребна је нова влада која ће моћи да се бори против политичких привилегија и тајкунских веза и да спроведе суштинске реформе у свим сферама друштва ‘’, рекао је Вучић, наводећи да Србија није добила датум за преговоре због неспособности власти.

        Он сматра да је сваки дан раније за одржавање избора дан спаса за Србију јер даљи останак владе Демократске странке и њених коалиционих партнера наноси огромну штету држави.

        Вучић каже и да се громогласно најављена борба власти против корупције своди на заштиту појединих партијских кадрова што се види на случају Колубара у којем су ухапшена четири директора која припадају Социјалистичкој партији Србије, а онда су брже - боље пуштени.

        „У Лазаревцу се људи смеју када чују ко није, а ко јесте ухапшен ‘’ рекао је Вучић.

 

ЈАКШИЋ: Космет је важнији од ЕУ!

Марко Јакшић (Медија центар Београд)

  • За Србију приоритет треба да буде одбрана државне територије, упозорио Јакшић

        ГРАЧАНИЦА, (ФоНет) - Србија би требало да брани своје интересе и своју тетиторију на Косову  Метохији, а не да јој приоритет буде чланство у Европској унији (ЕУ), рекао је потпредседник Скупштине заједница и општина Косова и Метохије Марко Јакшић.

        Јакшић је ракао за КИМ радио да је Косово постало мета за уцену Србије.

        „А, то значи прихватање свега што Запад од Србије тражи а то су такозвани добросуседски односи, признавање Косова у стварности. На жалост Србија треба да престане да јој ЕУ буде приоритет него да јој приоритет буде пре свега одбрана државне територије", рекао је Јакшић.

        Он је нагласио да су по Уставу државе Србије, Косово и Метохија део државе Србије и никаква трговина у том смислу не сме да дође у обзир“.

        Он је оценио да положај Срба на Косову неће променити данашњи дан, али ће притисци на Београд бити мањи.

        „Можда ће притисак бити мањи на Београд, значи да ће Београд престати да даје уступке Приштини не би ли Србија постала члан ЕУ. Дакле у том смислу можда може бити бољи,“ закључио је Јакшић.

 

МИЋУНОВИЋ: Распуштање Скупштине ако буде уцена

Драгољуб Мићуновић (Медија центар Београд)

  • О скором расписивању избора у ДС се "ни не размишља" јер ће бити расписани почетком наредне године

        БЕОГРАД, 12. октобар 2011. (ФоНет) - Председник Политичког савета Демократске странке (ДС) Драгољуб Мићуновић рекао је да је "нормално" да председник Републике распусти скупштину ако у парламенту буде уцењивања.

        Мићуновић је рекао за Б92 да не верује да ће парламентарни избори бити расписани пре почетка следеће године.

        Мићуновић је рекао да се о скором расписивању избора у ДС "ни не размишља" и да ће они бити расписани почетком наредне године.

        Мићуновић, који је и председник скупштинског одбора за међународне односе, рекао је да очекује да се конкретни захтеви појединих земаља о Косову неће експлицитно помињати у мишљењу Европске комисије о кандидатури Србије у ЕУ.

        "Мислим да ће се ти нови услови помињати у некој општијој форми, као добросуседски или односи у региону. Мислим да је председник Борис Тадић много учинио на том пољу", рекао је Мићуновић.

        На питање да ли ће Србија за два месеца између саопштавања препоруке ЕК и дефинитивне одлуке Савета министара моћи да испуни додатне услове, Мићуновић је рекао да је "веома важно каква је клима преговора" и да би она морала да остане позитивна.

        Он је рекао да је за кандидатуру Србије ипак најважнији упитник и процена Европске комисије колико тога из упитника је Србија заиста применила.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари