ЕНГДАЛ: Французи су у Малију само млађи партнери и извођачи радова Пентагона

ПОЗНАТИ АУТОР И АНАЛИТИЧАР У РАЗГОВОРУ ЗА РУСКУ ГЛОБАЛНУ ТЕЛЕВИЗИЈУ РАША ТУДЕЈ

Вилијам Енгдал
  • Ово је француски неоколонијализам на делу. Верујем да иза француске интервенција стоји снажна рука америчког Пентагона где се већ неко време припремало разбијање Малија - тврди Вилијам Енгдал
  • У исто време малијски војни капетан, трениран у САД, изводи државни удар на југу земље и у главном граду те земље уводи диктаторски режим. А Мали је био једна од ретких афричких демократија
  • Мали је жртва и зато што се граничи с Алжиром, а Алжир је један од главних циљева свих интервенција од стране Француске и САД-а. Мауританија, Обала Слоноваче, Гвинеја и Буркина Фасо - све те државе имају огромна и недирнута природна богатства

        ЈЕДАН од познатих аутора и аналитичара, Вилијам Енгдал, у разговору за руску глобалну телевизију Раша тудеј (RT) истакао је да сматра да у суштини САД стоје иза француске интервенције у државу Мали. Заправо: да Американци користе Француску и француски неоколонијализам за своје циљеве у Африци.

       RT: У време кад Француска и остатак Еврозоне имају великих проблема с економском кризом, шта Париз настоји да постигне конфликтом у Малију?

       ЕНГДАЛ: Интервенција у Малију још је један процес дестабилизације у којем кључну улогу игра Француска. То смо већ видели у Либији за време рушења Гадафијеве владе. Ово је заправо француски неоколонијализам на делу. Али, занимљиво је, верујем да иза француске интервенција стоји снажна рука америчког Пентагона где се већ неко време припремало разбијање Малија - на северни део где су наводно Ал Каида и други терористи повод француске интервенције и јужни део који је већином пољопривредни.

       На простору северног Малија пронађене су велике залихе нафте и сада побуњеници из Либије долазе на ту територију док у исто време малијски војни капетан, трениран у САД, изводи државни удар на југу земље и у главном граду те земље уводи диктаторски режим. А Мали је био једна од ретких афричких демократија.

       Стога све ово има отиске америчког Africom-а (US Africa Command) и покушај милитаризације целе регије где се налазе ресурси. Мали је жртва и зато што се граничи с Алжиром, а Алжир је један од главних циљева свих НАТО интервенција од стране Француске и САД-а. Мауританија, Обала Слоноваче, Гвинеја и Буркина Фасо - све те државе имају огромна и недирнута природна богатства.

       RT: Зашто је Француска прва западна држава која се уплела до тог нивоа? И која порука се овом војном интервенцијом шаље другим савезницима?

       ЕНГДАЛ: Сматрам да је то стратегија Обамине администрације: нека Француска одрадио посао баш као и у Либији, док САД играју дискретну улогу у позадини, за разлику од директног вођства као у случају Ирака и Авганистана због чега су САД знатно изгубиле на кредибилитету у свету. Овде Американци играју посебну мутну игру, али брзина којом су изразили потпуну подршку француској војној интервенцији и акцијама Africom-а  у Малију током протекле две године, јасно показују да се овде ради о америчкој операцији док је Француска само млађи партнер.

       RT: Колико би овај конфликт могао да ескалира? Да ли би се Французи могли запетљати у Малију и ко би се још све могао укључити?

       ЕНГДАЛ: Друге европске земље нису склоне томе да шаљу трупе у Мали. Немци за сада дају хуманитарну помоћ и неку обуку. Али, мислим да је операција Ал Каиде северног Магреба у Алжиру јако сумњива операција јер се отмица талаца догодила  у време које сугерише да су неке НАТО чланице заправо помогле Ал Каиди да се домогне оружја како би ту чињеницу искористили за интервенцију.

       Мислим да гледамо једну јако циничну игру која се управо одиграва у Малију. И јако опасну игру која почиње баш у време када Африку откривају Кина, САД и Европа. Као континент где се могу уграбити незамисливе количине природних ресурса и богатства.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари