У Храму Христовог Васкрсења обележена 103. годишњица Подгоричке скупштине
ДРАГАН ЛАКИЋЕВИЋ: ОВО ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈЗНАЧАЈНИЈИХ ПРАЗНИКА У ИСТОРИЈИ ЦРНЕ ГОРЕ
У КРИПТИ Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици - у оквиру манифестације “Дани српског сабора” - обележена је 103. годишњица одржавања Подгоричке скупштине, након које се Црна Гора се сјединила са Србијом и ушла у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1918. године.
Председник Српског националног савјета Црне Горе Момчило Вуксановић рекао је да је Подгоричка скупштина нешто посебно:
„Ми тај датум славимо и надамо се да ће доћи вријеме када ће границе бити поништене и када ће наш народ живјети заједно”.
Књижевник Драган Лакићевић у пригодној беседи је истакао је обележавање Подгоричке скупштине један од најзначајнијих празника у историји Црне Горе.
У организацији Српског националног савјета Црне Горе, Српског информативно-културног клуба “Свети Сава” и Српског културног центра “Патријарх Варнава”, почели су “Дани српског саборовања” који ће трајати до 1. децембра.
Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори, познатија као Подгоричка скупштина, била је народно представништво Црне Горе након Првог светског рата.
Одлука Подгоричке скупштине о уједињењу Црне Горе са Србијом била је увод у проглашење заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца.
Црна Гора и Србија биле су у разним облицима заједничке државе 88 година, односно све до референдум 21. маја 2006. године, на којем је под више него сумњивим околностима изгласана „обнова независности“.