Министар правде Црне Горе: Признаћу да је у Сребреници био геноцид кад се то недвосмислено утврди

РИФАТ ФЕЈЗИЋ: АКО НЕ ЗНАМО ДА ЈЕ БИО ГЕНОЦИД - БОЈИМ СЕ ДА НАШ ПУТ НИЈЕ У ЕУ

Владимир Лепосавић

* Владимир ЛЕПОСАВИЋ: „Не знам да ли је постојала геноцидна намјера 1995. у Сребреници. Могу само да вјерујем или не вјерујем судијама из Хага, било оним који су гласали за ову правну квалификацију, или онима из истог судског вијећа који су о овом питању заузели или издвојено или посебно мишљење“

_________________________________________________________

       РЕИС-ул-улема Исламске заједнице у Црној Гори Рифат Фејзић огласио се поводом изјаве министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића 26. марта у црногорској Скупштини да је спреман да призна да се у Сребреници догодио геноцид кад се то и недвосмислено утврди.

       „Ако ми у Црној Гори у не знамо да се у Сребреници десио геноцид, на основу одлуке Међународног суда за ратне злочине у Хагу и ако је то став Владе, онда се бојим да наш пут није у ЕУ", поручио је Фејзић.

       „Уопште не могу да признам или не признам догађај о којем немам сазнање. Ја сам спреман да признам да је у Сребреници учињен злочин геноцида када се то и недвосмислено утврди", изјавио је министар Лепосавић током министарског сата у Скупштини 26. марта, одговарајући на посланичко питање Андрије Николића из Демократске партије социјалиста (ДПС) да ли је, као министар правде и људских и мањинских права, спреман да призна да се у Сребреници догодио геноцид.

       „Не знам да ли је постојала геноцидна намјера 1995. у Сребреници. Могу само да вјерујем или не вјерујем судијама из Хага, било оним који су гласали за ову правну квалификацију, или онима из истог судског вијећа који су о овом питању заузели или издвојено или посебно мишљење", казао је Лепосавић и додао да је То питање и предмет "стручних полемика".

       За министра Лепосавића је то, како је рекао, "разумљиво", јер је одлука Међународног суда правде, која је оквалификовала догађај у Сребреници као геноцид, заснована на пресуди Хашког трибунала за бившу Југославију.

       "Хашки трибунал за бившу Југославију, осим што је основан резолуцијом, умјесто међународним уговором, готово је у потпуности изгубио легитимитет кад је уврђено да су докази извјестиоца Савјета Европе о вађењу и трговини органима цивилних српских жртава на Косову уништени у том суду", рекао је Лепосавић.

       Гласовима владајуће већине у Скупштини Црне Горе 28. децембра је одбијено да се предлог резолуције о признавању геноцида у Сребреници уврсти у дневни ред.

       Резолуцију је предложила Бошњачка странка.

       Скупштина Црне Горе, за време власти ДПС-а, 2009. усвојила је Декларацију којом прихвата Резолуцију Европског парламента о Сребреници.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари