Ђукановићевци спречили смену Абазовића, а гласаће за неповерење Кривокапићевој влади

 „ЗА“ БИЛО 20, ПРОТИВ 11, А УЗДРЖАНИХ 46 ПОСЛАНИКА У ПОЗАДИНИ СВЕГА БРИТАНЦИ И АМЕРИКАНЦИ

* Смену тражио премијер Здравко Кривокапић, а 4. фебруара ће се гласати о неповерењу његовој влади

* Митрополија црногорско-приморска одбија да се умеша у политичка превирања

__________________________________________________________

       ПРВА ванредна седница Скупштине Црне Горе није данас усвојила предложени дневни ред о смени потпредседника владе Дритана Абзовића и избору министра финансија Милојка Спајића на ту функцију.

       Седница, која је каснила око сат времена, завршена је практично пре него што је почела, што је донекле било и очекивано.

       На седници је гласало 77 посланика, од којих је било 20 за, 11 против, а 46 уздржаних, саопштио је председник парламента Алекса Бечић.

       Предлог за смену Абазовића парламенту је упутио премијер Здравко Кривокапић, а након што је лидер ГП УРА најавио формирање мањинске владе која би, како је рекао, Црну Гору требало да извуче из политичке и институционалне кризе.

       На дневном реду сутрашње друге ванредне седнице парламента је изгласавање неповерења актуелној влади на предлог парламентарне опозиције.

       - Ми ћемо данас гласати за разрешење потпредседника Владе Дритана Абазовића, а да ли ће он бити смењен - то не зависи од нас, неопходно је да 41 посланик гласа за исто, изјавио је један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић.

       Оценио је да је у Црној Гори велика политичка криза и да постоји парламентарна већина која жели да сруши Владу.

       „Ова Влада није имала подршку парламентарне већине од маја, али без обзира на то нико није покретао процедуру смењивости те власти, јер смо желели да у оквиру победника избора од 30. августа прошле године, та већина пронађе начин да некако или кроз реконструкцију Владе или кроз изборе нове Владе настави да функционише", рекао је Мандић.

       По његовим речима, реконструкцију Владе нису дозвољавали ни председник ни потпредседник Владе, те да се мјесецима водила "чудна" политика у којој је на крају дошло до конфликта између Кривокапића и Абазовића.      „Пале су тешке речи после којих је незамисливо да остане овај кабинет и прелажењем таквих граница у комуникацији постало је очигледно да ће се убрзати процес смењивости постојеће Владе", рекао је Мандић.    На питање да ли ће у Црној Гори бити организовани ванредни избори, Мандић каже да би то било најпоштеније решење у оваквој ситуацији, али да је питање ко би припремао те изборе.

       „Ова Влада је потрошила годину и по дана а да ништа није урадила на поправљању изборног резултата, ми имамо веома проблематичне бирачке спискове и много тога што је требало да реши извршна власт", казао је Мандић.

       Додао је да би ванредне изборе требало да припреми техничка влада у чију би ефикасност сви имали поверење.

       Мандић се осврнуо и на потписивање Темељног уговора са СПЦ, и навео да је СПЦ раније саопштила да не жели да се меша у политичка питања.

       „Црква у Црној Гори има изузетно велики утицај, али митрополитет Јоаникије и остали су послали јасне поруке да не желе да се мешају у политичка питања, јер они мисле да парламентарна већина може да пронађе снагу и да да адекватан одговор", рекао је Мандић.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари