Кина 2017. држала 1,1 билион долара америчког државног дуга, сада држи 848,8 милијарди
ПЕКИНГ ВЕЋ СЕДМИ МЕСЕЦ УЗАСТОПНО ПОВЛАЧИ НОВАЦ ИЗ ДРЖАВНИХ ОБВЕЗНИЦА САД
* Трговина између САД-а и Кине достигла је рекордних безмало 700 милијарди долара 2022. Наравно, да би се опслужио такав промет, Пекингу је потребно много долара. Зато у догледно време Кина неће ићи на потпуну распродају својих америчиких вредносних „папира“
* Финансијска стратегија Пекинга укључује: диверсификацију средстава деноминираних у доларима, убрзање међународног признавања кинеске валуте и ширење употребе дигиталног јуана у прекограничним плаћањима
_______________________________________________________
КИНЕСКИ државни дуг пао је на најнижи ниво за последњих 12,5 година.
Пре пет година, Кина је држала преко 1,1 билион долара државних обвезница Сједињених Држава и била је највећи власник америчког дуга. Зашто се некада највећи спољни кредитор Америке све више хлади према државних вредносним папирима САД?
Према подацима Министарства финансија САД, у фебруару је кинески инвестициони портфељ у државни дуг САД смањен за нових 10,6 милијарди и сведен на 848,8 милијарди долара.
Кина седми месец заредом повлачи новац из америчких хартија од вредности.
Пекинг се још у јулу прошле године спустио испод психолошке границе од билион долара. Тада је своја улагања у државни дуг САД свео на 980 долара.
А сада за седам месеци - за још 130 милијарди долара.
Окидач за смањење улагања у америчке обвезнице у почетку је био трговински рат против Кине који је повео Вашингтон. Касније је тај рат постао и технолошки.
Кина је максималну количину америчког дуга држава у новембру 2014. године (1,32 трилиона долара). Отада га поступно смањује
И, од јуна 2019-те је лидерство међу страним власницима дугова америчке владе препустила Јапану.
Прошлогодишње замрзавање руских међународних резерви у износу 300 милијарди долара појачало је неповерење према америчким хартијама од вредности. Већ тада су у Кини почели да се појављују страхови да би у случају регионалног војног сукоба или друге кризе њихова имовина на Западу могла бити третирана исти начин.
Трговина између САД-а и Кине достигла је рекордних безмало 700 милијарди долара 2022.
Наравно, да би се опслужио такав промет, Пекингу је потребно много долара. Зато у догледно време Кина неће ићи на потпуну распродају својих америчиких вредносних „папира“.
Финансијска стратегија Пекинга укључује: диверсификацију средстава деноминираних у доларима, убрзање међународног признавања кинеске валуте и ширење употребе дигиталног јуана у прекограничним плаћањима.
У свему постоји и политичка компонента: Кина диверзификује своје резерве због појачане конфронтације са Сједињеним Државама.
Русија је свела на нулу – тачније на 65 милиона долара - своје инвестиције у амерички дуг.
Удео јуана у руским девизним резервама стално расте.
Предстоји самит БРИКС на коме ће земље чланице разговарати о „заједничкој валути“.