Си Ђинпинг у Давосу бранио глобализацију од Доналда Трампа

КИНЕСКИ ЛИДЕР ОБЈАВИО ДА ЊЕГОВА ЗЕМЉА НЕЋЕ ОТПОЧИЊАТИ НИ ТРГОВИНСКЕ НИ ВАЛУТНЕ РАТОВЕ

  •  „Не треба одустајати од глобализације светске економије. Не треба се бојати глобализације већ њоме управљати да би њени плодови дошли до свих народа света”
  • „Морамо развијати отворену светску економију. Не треба се склањати у луку сваки пут када се суочиш са олујом. То нас никуда неће одвести. Морамо развијати трговину и ширити инвестиције и рећи „не” протекционизму. У трговинском рату победника неће бити”

          КИНЕСКИ лидер Си Ђинпинг наступио је на Светском економском форуму у Давосу и покушао да ”смири страсти” у односима са Сједињеним Државама.

          Како се процењује: са намером да избегне трговински рат између две земље.

          Си је, међутим, упозорио да неће девалвирати јуан на штету сопствених извозника, као што то жели новоизабрани председник САД Доналд Трамп који је одбио да уопште дође у Давос. Не само због своје скоре инаугурације, него и зато што Форум сматра „глобалистичком платформом”.

          Трамп је као једну од својих главних изборних парола лансирао „Америка а не глобализам”, а Си је у Давосу подржао глобализацију светске економије и устао против протекционизма за који су се, по многим проценама определили Трамп и британска влада Терезе Меј.

          Кинески лидер је оценио да су се у свету заоштрили стари и појавили нови проблеми и изазови (регионални конфликти, тероризам, проблем миграната). Притом је нагласио да нису у праву они који сматрају да је за те проблеме крива глобализација.

          Притом је био изричит: „Не треба одустајати од глобализације светске економије. Не треба се бојати глобализације већ њоме управљати да би њени плодови дошли до свих народа света”.

          Си је са поносом навео да Кина након избијања светске економске кризе (2008. године) у просеку даје више од 30 одсто раста светског бруто производа.

          Додао је да је Кина од почетка реформи привукла више од 1,7 билиона долара страних инвестиција и сама инвестирала 1,2 билиона долара, чиме је допринела развоју других земаља.

          „Развој Кине – како је рекао – није усмерен само према унутра, него и према споља. Развијајући себе, Кина дели плодове свог развоја са другим земљама”.

          Имајући у виду најављени Трампов курс, кинески лидер је упозорио: „У данашње време не треба покушавати са остваривањем својих интереса на штету других”.

          Пекинг се боји трговинског рата са Трамповом Америком. Зато је Си у Давосу нагласио:

          „Морамо развијати отворену светску економију. Не треба се склањати у луку сваки пут када се суочиш са олујом. То нас никуда неће одвести. Морамо развијати трговину и ширити инвестиције и рећи „не” протекционизму. У трговинском рату победника неће бити”.

          Још је додао: „Водити политику протекционизма – исто је што и затварати се у мрачну собу ради заштите од ветра и кише. Само што нас онда то лишава и светлости и ваздуха”.

          Поновио је да Кина своју трговинску конкурентност неће јачати преко девалвације курса јуана и подвукао да његова земља неће започињати валутне ратове.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари