Право на друго дете добиће и Кинези који нису били једино дете у породици

ПЕКИНГ НАЈАВИО ОДУСТАЈАЊЕ

ОД ДЕМОГРАФСКЕ ПОЛИТИКЕ „ЈЕДНА ПОРОДИЦА - ЈЕДНО ДЕТЕ“

  • Младе кинеске породице са просечним дохотком настојале су досад да рођење другог детета обезбеде тако што би се родило као „страни држављанин“. Најпопуларније је било порађање у Хонг Конгу. Међутим, због ограничења на броја места у породилиштима, ова варијанта је била доступна малом броју становника континенталне Кине
  • Због тога су многе Кинескиње одлазиле и у породилишта САД где су њихове принове добијале америчко држављанство. Међутим, то је морало да се плати око 100 хиљада јуана, односно - око 16.000 долара

        КИНA ће у 2013. направити измене у демографској политици. Експерти очекују да влада дозволи породицама да имају друго дете, пише лист Чајна Дејли.

       Од '80. година прошлог века у НРК је била на снази политика ограничења рађања у духу познате крилатице „једна породица - једно дете“, захваљујући којој су власти успевале да контролишу наталитет. Међутим, стручњаци истичу, да се земља суочава са проблемом пораста старог радно неспособног становништва о којима ће морати да брину млади људи који су одрасли у породицама без браће и сестара.

       „Мислим да ће влада у будуће предузимати неке мере (у области демографске политике), због тешке демографске ситуације, пре свега старења становништва, огромног броја миграната као и полног дисбаланса“ - оценио је професор Пекиншког униварзитета, члан Државне комисије за демографију Лу Ђихуа.

       Лист се такође позива на речи шефа Комисије за питања становништва, ресурсе и екологију Политичког консултативног савета Кине Чен Вејцина. Он је рекао да је та комисија упутила на разматрање влади извештај који предлаже низ измена актуелне демографске политике Народне Републике Кине.

       Данас у Кини друго дете могу имати само они родитељи који су одрасли у породици са једним дететом. Чак се и то условно одобрава једино паровима који то желе, али морају да више месеци чекају на одлуку одговарајућих истанци.

       „На основу предложених измена, породицама ће се дозвољавати да имају друго дете чак и ако нису једино дете у породици“ - пише лист.

       Лу Ђихуа ипак опрезно наглашава да се засад још не зна хоће ли измене важити за целу земљу или за неке регионе у којима се реализују демографски пилот-програми. Чен Вејцин сматра да се промене могу тицати само развијенијих региона у Кини.

       Експерти указују на делове из реферата Ху Ђингтаоа на 18. конгресу КПК у којима се позива на „постепено побољшање демографске политике ради обезбеђивања дугорочног и избалансираног раста становништва“.

       Коефицијент фертилитета у НРК износи 1,7 што је далеко ниже од неопходне природне смене генерација за које је показатељ 2,15. Кинески експерти истичу да одустајање од неких ограничења рађања у Кини не прети наглим порастом становништва јер ће у наредне две деценије, у најбољем случају, довести до пораста кумилативног коефицијента рађања до 1,8.

       Младе кинеске породице са просечним дохотком настојале су досад да рођење другог детета обезбеде тако што би се родило као „страни држављанин“. Најпопуларније је било порађање у Хонг Конгу. Међутим, због ограничења на броја места у породилиштима, ова варијанта је била доступна малом броју становника континенталне Кине.

       Због тога су многе Кинескиње одлазиле и у породилишта САД где су њихове принове добијале америчко држављанство. Међутим, то је морало да се плати око 100 хиљада јуана, односно - око 16.000 долара.

       Практични Американци су за породиље из Кине саградили специјалне хотеле са кинеским персоналом и традиционалном кинеском храном.

       Приредио Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари