На апаратима кинеских полицајаца главе потенцијалних убица биће црвене боје

КИНЕСКИ НАУЧНИЦИ РЕШАВАЈУ КАКО У МАСИ ЉУДИ

ПРЕПОЗНАТИ ТЕРОРИСТУ САМОУБИЦУ

  • Све терористе-самоубице изгледају и понашају се као обични људи, али је пре почетка напада код свих ниво психичке напетости био сигурно веома висок. Наша технологија омогућује да се такви људи препознају. То ће полицији дати прилику да предузме потребне мере и спречава трагедије - каже Чен Тун, доцент на катедри а електронску информативну технику Југозападног универзитета у Чунгкингу
  • Монитор његове специјалне камере стрелицом показује људе са повећаном оксигенацијом крви, а њихова лица су црвене боје
  • Кинески научници тврде да већ сада могу да одреде људе са високим процентом кисеоника у крви изазваног стресом и да их разликују од оних код којих је овај показатељ висок због физичког напора

        ТЕХНОЛОГИЈА визуелизације помаже безбедносним службама Кине да препознају могућег терористу-самоубицу, објавио је хонкошки South China Morning Post.

        Стрес има одређени спектар дејства на организам. Мењају се фреквенција срчаних удара, израз лица и температура тела - а све се то може контролисати са растојања. Међутим, овакви објективни показатељи нису баш увек поуздани. Поред осталог и зато што терориста може да влада и техником контроле рада срца.

        Чен Тун, доцент на катедри а електронску информативну технику Југозападног универзитета у Чунгкингу, зато је за основу узео други показатељ - ниво оксигенације (то јест акумулације кисеоника) крви. За утврђивање њеног нивоа користе се хиперспектралне слике које се анализирају преко електромагнетног спектра. Чен и његове колеге су изумиле „сензор напона“ који мери количину кисеоника у крви преко отвора на делу тела - на пример, на лицу.

         „Што је више психичке напетости, то је виша оксигенација крви“ - нагласио је Чен. 

        Он своја истраживања приводи крају у време повећаних опасности због серије крвавих напада на јавним местима у Кини.

        Религиозни фанатици са ножевима у рукама нападали су људе на железничким станицама и палили аутобусе пуне људи.

         „Сви су изгледали и понашали се као обични људи, али пре почетка напада ниво психичке напетости био је сигурно кос свих веома висок. Наша технологија омогућује да се такви људи препознају. То би припадницима органа реда помогло да предузму потребне мере предострожности и да тако спрече трагедије“ - каже Чен Тун.

        Монитор специјалне камере стрелицом показује људе са повећаном оксигенацијом крви, а њихова лица су црвене боје.

        Кинески истраживачи тврде да већ сада могу да одреде људе са високим процентом кисеоника у крви изазваног стресом и да их разликују од оних код којих је овај показатељ висок због физичког напора. 

        Лабораторијски тестови нове технологије већ су дали охрабрујуће резултате, али да би инструменте почели да се користе „на улици“, треба решити читав низ компликованих инжењерских задатака.

        Највећа препрека је добијање података са даљине. Припадници органа реда морају примају и филтрирају велику количину података. Такав задатак не може да реши компактно устројство као што је смартфон. Полицајци ће морати податке за анализу слати помоћу Wi-Fi што ће створити одређене проблеме.

        На истом универзитету већ се ради на специјалној наруквици помоћу које ће полицајци, након што је ставе осумњиченом, добити податке о пулсу и дисању. То јест, потенцијални терористи, за које постоји основана сумња утврђена на основу података добијених бесконтактним направама, на тај начин ће моћи да буду допунски проверавани путем контактне направе.

        У Народној Републици Кини већ сада се чују упозорења да би власти могле злоупотребити нове технологије.

        Доцент Чен наглашава да његове направе могу из лабораторија бити пуштене у серијску производњу тек када буду усвојене законске норме које ће регулисати њихову примену, пише South China Morning Post.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари