Кина жели да јуан у две етапе учини светском резервном валутом

ММФ: ПРЕВРЕМЕНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА МОЖЕ И ДА ДОВЕДЕ ДО КРИЗЕ

  • Број светских банака, које својим клијентима нуде трансакције у јуанима, порастао неколико пута - од 900, колико их је било средином 2011, до десетина хиљада ове године 

         КИНА планира да ослаби контролу над курсом јуана и да га учини светском резервном валутом, објавили су пекиншки медији, позивајући се на материјале једног мартовског скупа у организацији Централне банке Кине и ММФ. 

         Говорећи о плановима достизања потпуне конвертибилности јуана, шеф кинеске Националне администрације за послове са страним валутама Ђијан Тао саопштио је да Пекинг планира спровођење реформе у две фазе. 

         У првој фази реформе биће остварено „темељно“ слабљење курсних ограничавања ЦБ, а затим се планира прелаз на конвертибилност валуте.  

         Одлучност кинеских власти изазвала је одређену узнемиреност стручњака ММФ, који су присуствовали конференцији. 

         „Превремена либерализација може да доведе до кризе, зато би Кина требало и даље да буде обазрива“, - приметио је у свом говору заменик директора департмана Азије ММФ Маркус Родлер. 

         Објављивање у медијима материјала са мартовског скупа временски се поклопило са конференцијом о улози јуана на светским тржиштима, која је одржана 3. јула у Франкфурту, чији су учесници такође високо оценили перспективе кинеске валуте.  

         Члан управе Централне банке Немачке Јоахим Нагел је, на пример, истакао да је број светских банака, које својим клијентима нуде трансакције у јуанима, порастао неколико пута (од 900, колико их је било средином 2011. до десетина хиљада ове године). 

         У исто време Нагел је скренуо пажњу на то да коришћење кинеске валуте на светским тржиштима не одговара значају растуће економије Кине, и истакао да је перспектива јуана да постане једна од светских резервних валута.  

         Кинески јуан се слободно конвертује преко банкарских операција од 1996, али Пекинг још увек управљања његовим курсом, штитећи свој финансијски систем од спољних шокова. Међутим таква политика је довела до нагомилавања огромних валутних резерви и формирања финансијске неравнотеже у економији Кине.   

 

         Марија Петрова

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари