Кина одржала ненајављену војну параду: 40 одсто ратне технике виђено први пут

У ПАРАДУ УКЉУЧЕНО: 12.000 ВОЈНИКА И 600 ЈЕДИНИЦА РАТНЕ ТЕХНИКЕ СА ПРЕКО 100 АВИОНА

  • Парада одржана н полигону у Унутрашњој Монголији, а Кина први пут покзала своју најновију интерконтиненталну балистичку ракету DF-31AG. Њен максимални домет је већи од 10.000 км
  • У парадном стрју су биле и балистичке ракете средњег  домета DF-16 и DF-26, а такође прва у свету укључена у наоружање противбродска балистичка ракета DF-21D, коју кинески и неки страни медији чсто називају „убицом носача авиона“
  • У ваздушном делу параде највећу пажњу је привукао кинески стелс-ловац пете генерације J-20. Разочарења није било: изнад полигона су пролетела три таква ловца. Први пут је више и ловац Ј-16 коме је намењено да остварује доминацију у ваздуху
  • СИ ЂИНПИНГ: „Данас смо циљу препорода нације ближи него икада у својој историји. И зато нам је потребније него икада у нашој историји да створимо моћну армију. Војници и официри, дужни сте да беспоговорно следите принципе и систем апсолутног руководства Партије над армијом и да тежите сваком циљу на који вам она укаже“

          ПРЕДСЕДНИК Кине Си Ђинпинг изјавио је данас на војној паради у унутрашњости земље, приређеној поводом девет деценија постојања Народне ослободилачке војске, да она раполаже и самопоуздањем и способношћу да подупре прерастање земље у светску силу.

          Си је, обраћајући се војницима из отвореног џипа, у војној униформи, рекао да је Кини данас потребнија него икад снажна војска.

          Парада је одржана у бази за војну обуку Џурихе, у региону Унутрашња Монголија. На њој је учествовало 12.000 војника и 600 јединица ратне технике, укључујући више од 100 борбених авиона.

          Војни врх у Пекингу је прецизирао да је око 40 одсто наоружања укљученог у параду први пут показано.

          Кинези су припреме за параду држали у тајности. Прва вест да ће бити одржава појавила с синоћ. Само десетак сати пре њеног одржавања.     

           Директан пренос параде вршили су Централна државна телевизија и Међународни и Народни радио Кине.

          „Технички“ део параде открила је армијска авијација. Две групе од 17 и 24 борбених хеликоптера Z-19 коси су летели у фромацији налик на бројке "81" (1. август је дан оснивања кинеске армије).

          Полигоном су прошли и главни тенкови Тип-99А, оклопна возила пешадије Тип-04А и оклопни транспортери Тип-08 (ZBL-08), самоходни противтанковски ракетни системи HJ-10, 155 и 122-милиметарски самоходни артиљеријски системи Тип-89 (PLZ-89) и Тип-05 (PLZ-05), као и вишецевни ракетни бацачи калибра 300 мм.

          Кина је на овој паради први пут покзала своју најновију интерконтиненталну балистичку ракету DF-31AG. Њен максимални домет је већи од 10.000 км.

          У парадном стрју су биле и балистичке ракете средњег  домета DF-16 и DF-26, а такође прва у свету укључена у наоружање противбродска балистичка ракета DF-21D, коју кинески и неки страни медији чсто називају "убицом носача авиона“.

          Пред публиком и камерама су продефиловали и зенитни ракетни системи HQ-9B и HQ-22, надзвучне  противбродске крстареће ракете YJ-12A.

          У ваздушном делу параде највећу пажњу је привукао кинески стелс-ловац пете генерације J-20.

          Разочарења није било: изнад полигона су пролетела три таква ловца.

          Први пут је виђен и ловац Ј-16 коме је намењено да остварује доминацију у ваздуху.

          Одмах после њега пролетео је и палубни ловац Ј-15 који је ради тога долетео са јединог кинеског носача авиона „Лиаонин“.

          На крају су се појавили кинески „летећи радари“ KJ-2000 и KJ-500.     

          У говору којим се обратио учесницима параде и сународдницима, Си је, поред осталог, рекао:

          „Данас смо циљу препорода нације ближи него икада у својој историји. И зато нам је потребније него икада у нашој историји да створимо моћну армију. Војници и официри, дужни сте да беспоговорно следите принципе и систем апсолутног руководства Партије над армијом и да тежите сваком циљу на који вам она укаже“.

          Потом је наставио: „Тврдо верујем да наше Оружане снаге располажу како смелошћу, тако и способношћу да разбију сваког непријатеља који би напао нашу земљу. Наша армија је одлучна да заштити национални суверенитет, безбедност и интересе земље, а има и чиме да то уради“.

          Кинеске војне параде су до 1959. биле посвећене годишњицама оснивања НРК.

          Последња војна парада у Кини је била одржана 3. септембра 2015-те, поводом 70-годишњице победе у Другом светском рату.

          Си је пре две године наредио отпуштање 300.000 војника из највеће стајаће војске на свету, а с друге стране је улагао у развој носача авиона, нуклеарних подморница и борбених авиона с циљем да престигне САД у регионалном, па чак и светском утицају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари