Радован није имао воље да Сарајево узме и подели
Из аутобиографске књиге Рајка Петрова Нога «Запиши то, Рајко» - одломак Радованов гамбит (3)
* Сарајево је у рату било реком Миљацком подељен град, и било би боље да је тако и остало. Али шта вреди, писао је Момо Капор, кад нас у Дејтону убише пенкалом…
* Јауци сарајевских српских жртава прогањаће поколења овога града и они неће наћи мира док о томе до краја не проговоре… Увек страшну правду извојују мртви…
* Радован Караџић, знам то из близине, у почетку није имао ентузијазма – а било је снаге – да се рат заврши у првоме снегу…
* Сећам се да ми је са узбуђењем препричавао разговор са Адилом Зулфикарпашићем. Био је изненађен реакцијом овога човека који је дуго живео у Европи, а Радован му је говорио да би се ваљало из стотину разлога мирно раздвојити и живети једни поред других. Па нека наши потомци, ако нађу разлога, живе опет заједно… То не долази у обзир, узвикнуо је Зулфикарпашић. Па и ви и ја знамо да смо ми имела – и зими зелен паразит на дрвету – на вашем стаблу… Стабло је, ево, све сувље, а имела све зеленија
* Најтеже нам је падало размимоилажење између Младића и Караџића... Са Младићем сам био ћутљив. Младић ме потапше по рамену и каже: Пешовац – Младић је знао мога оца Петра, Пеша – немој ти да страхујеш за свога пријатеља. Неће њему (Караџићу) од Младића длака с главе фалити…
* Да испричам и како сам посетио Радована у београдском затвору 29. јула 2008. године, дан пре него што ће га изручити... На вратима ме дочекује висок, штркљаст, избријан, подшишан, подмлађен Радован, скоро као из студентских дана, само што му је густ пршић попадао по коси. Поздрависмо се, а онда се он поизмаче да ме осмотри, и рече ону реченицу коју сам рекао да ће рећи: Што си остарио, Ного?
КАКВА су непочинства над сарајевским Србима учињена, о томе ће се деценијама писати, јер све ће изаћи на видело и ништа се неће моћи сакрити. Ужаси малих разлика, топли балкански злочини, исти језик на коме се дубоко не разумемо…
Јауци сарајевских жртава прогањаће поколења овога града и они неће наћи мира док о томе до краја не проговоре… Увек страшну правду извојују мртви…
Када је Владимир Кецмановић у свој роман Топ је био врео увео тенк који ноћу патролира Сарајевом и пуца, како-кад, на брдо, али и на своје у граду, узбунило се и узбудило у Београду све што беееоградски, другосрбијански збори, и покушало да деконтаминира младога писца, а ево сада, на суђењу Караџићу, сијасет својеручно потписаних докумената муслиманске војске о силном наоружању, и о безброју војника, и о свакојаким утврђењима, и необичним зградама са којих се из Сарајева пуцало, пуцало…
Ти холографи, потписани властитом руком муслиманских официра, чине већ мозаичку и запањујућу, холограмску, тродимензионалну, застрашујућу слику града-жртве… Сарајево је у рату било реком Миљацком подељен град, и било би боље да је тако и остало. Али шта вреди, писао је Момо Капор, кад нас у Дејтону убише пенкалом…
Момо Капор
Радован Караџић, знам то из близине, у почетку није имао ентузијазма – а било је снаге – да се рат заврши у првоме снегу…
Како, говорио је, па до јуче смо живели као комшије и пријатељи… (Сећам се да ми је са узбуђењем препричавао разговор са Адилом Зулфикарпашићем. Био је изненађен реакцијом овога човека који је дуго живео у Европи, а Радован му је говорио да би се ваљало из стотину разлога мирно раздвојити и живети једни поред других. Па нека наши потомци, ако нађу разлога, живе опет заједно… То не долази у обзир, узвикнуо је Зулфикарпашић. Па и ви и ја знамо да смо ми имела – и зими зелен паразит на дрвету – на вашем стаблу… Стабло је, ево, све сувље, а имела све зеленија.)
Када су на брда својим рођацима многи сарајевски Срби избегли, а Сарајево, по географској нужности, остало у српском окружењу, знам да Радован није имао воље да град узме и подели. Рачунао је на разборитост, на Кутиљеров план, а занемарио фанатизам муслиманског вође који је био спреман да ратује до последњег муслимана, а онда и себе да катапултира у врх те фанатичне замисли… Религиозни фанатици су можда занимљиви за књижевност, и у приватном животу, али као вође у рату, мрак и сове…
Најтеже нам је падало размимоилажење између Младића и Караџића.
Ратко Младић, мој земљак из Калиновика, човек храбар, ванредног војног дара, и Радован Караџић, мој пријатељ из детињства… Понекад сам, бар што се Радована тиче, покушавао да будем селотејп… Упозоравао сам Радована да није Младић оно што он мисли и као психијатар види и што као песник призире и као човек од власти надзире, већ мора да уобзири и Младићеву харизму, коју је овај имао не само код нашег народа и војника, већ и код противника, домаћих и страних…
Са Младићем сам био ћутљив. Младић ме потапше по рамену и каже: Пешовац – Младић је знао мога оца Петра, Пеша – немој ти да страхујеш за свога пријатеља. Неће њему од Младића длака с главе фалити…
Сећам се да их је Добрица Ћосић, у једном од својих писама, призивајући сличан случај из историје, на време опоменуо: ако се данас разиђете, сутра ћете висити заједно…
Уз рат ми је један владика, у чијој је милости Радован тада био, објаснио откуда толика мржња на овога човека, и страна и домаћа…
Причао му је Грк, високи амерички дипломата, да у преговорима са Радованом често остају надиграни. Човек је прозорљив, има неку насмешену, доброћудну супериорност, зна своју историју, и наше намере. Увек има два–три потеза унапред; прво жртвује пешака, крене у напад, онда неочекивано заокрене, а заокретом збуни и своје… Ја то зовем Радованов гамбит, каже Грк…
Да испричам и како сам посетио Радована у београдском затвору 29. јула 2008. године, дан пре него што ће га изручити.
Када сам разабрао да породицу са Пала неће пустити да га посети, замолио сам Радовановог брата Луку да припита кога већ треба да ли бих га можда могао посетити. Лука ми увече јавља да се сутра пре подне спремим за посету. Помишљам да ће Радована ту ноћ одвести, па се они што посете одобравају цинично шале… Говорим својој Љиљи да знам, ако ме пусте, која ће бити прва Радованова реченица, и изговарам је… А не, неће, каже она, Радован је пристојан човек… Пристојан је са вама, што би био са мном…
Лука Караџић
Пролазим кроз лаку тамничку процедуру, помаже ми један од Радованових адвоката, Горан Петронијевић, и мислим како је бедна моја биографија – ни једног јединог дана нисам провео у затвору… Сви службеници су љубазни. Погрешили смо улаз за посете, Горан ме по инерцији повео на службени, али ме нису вратили; сви као да су за нешто криви, сви као да нам се извињавају…
Жена у полицијској униформи каже ми да причекам, Радован има неког у посети. Чекам и ходам. Добио сам скупих 15 минута, ваља да се концентришем на најважније. Од када га нисам видео, и кад ћу га опет видети… Жена у униформи ми каже да могу да уђем.
На вратима ме дочекује висок, штркљаст, избријан, подшишан, подмлађен Радован, скоро као из студентских дана, само што му је густ пршић попадао по коси. Поздрависмо се, а онда се он поизмаче да ме осмотри, и рече ону реченицу коју сам рекао да ће рећи: Што си остарио, Ного? Подигох мајицу, лето је, да испод мајице види дуги рез од операције пушачких ногу.
Шта је то, усплахирено пита. То је оно што се ти овуда годинама скиташ, а не лечиш пријатеља… Седимо један преко пута другога за дугим столом са још дужим клупама, на крају клупа седи по један полицајац; снебивају се људи, и њима непријатно…
Избегавао сам сва места где бих вас могао срести. Једном код Бранковог моста приђе ми тај и тај, који је са нама на Ади играо фудбал, да ме пита за неку улицу. Натукох шешир дубље и наштимах глас: Не знам, нисам одавде, кажем… Тако је боље, тај није са нама, велим, ко зна шта би с тим да те препознао…
Све што смо даље причали, мора да је оној двојици полицајаца, а и онима који су снимали, звучало неовдашње. Најпре сам му рекао шта мислим о роману Чудесна хроника ноћи. А мислим да је изврстан, нарочито други део…
Онда он прича како је у њему одјекнуло оно што сам о двестогодишњици Карађорђевог устанка на Сретење Господње кликнуо из Марићевића јаруге, а што је и у онима који су то слушали у таласима одјекивало:
Ваљало би овдје, у Марићевића јарузи – одакле је Карађорђе кренуо на подвижнички, жртвени и трагически пут до Радовањског луга – данас, на Сретење Господње, кратко и јасно зборити.
Савремене планетарне дахије, и ове наше локалне потурице, у постдејтонској и постмодерној ревизији, али и производњи историје, ничим се другим не баве до сјечом кнезова:
Једног кнеза преварит можете,
Једног посјећ, а два ће утећи.
Ту двојицу што су утекли народ је препознао и својијем крилом закрилио. Није народ, како нови усрећитељи говоре, њихов тaлац. Народ им је јатак. Да је друкчије, до сада би их на превару ухватили и посјекли:
Ко ће љута змаја преварити,
Ко ли њега спаваћива наћи?
Док слушамо Вишњићеве стихове о Карађорђу, не можемо а да не помишљамо и на неке данашње бјегунце. То је у поезији законито.
У Вишњићевом, а онда и у Његошевом стиху, који је, како Иво Андрић каже, калуп за српску осјећајност, усековане главе предака обреле су се и оживјеле на новим раменима:
Диже народ, крсти земљу, а вараварске ланце сруши,
У Хагу, у том за Србе Хаду, та устаничка историја тешко је оклеветана. Хашка инверзивна ревизија наше новије историје очигледнија је од Орвелове негативне утопије. Милосрдни, анђеоски прилози бешчашћа нових варвара 78 ноћи и 78 дана учинили су од Срба анахронизам. За лоботомирани свијет застрашујући, а за нас узвишени анахронизам.
Поезија, она највећа – Хомерова, Дантеова и Шекспирова, Вишњићева и Његошева – ондашња и данашња, од анахронизма, од тих забуна у времену, и живи. Живи као непресушна свјежина по којој се народи препознају.
Када би данас, на Сретење Господње, двјеста година од дана када је овдје зачета слобода, Карађорђе Петровић по други пут у Марићевића јаругу бануо, многи би се званичници којекуде разбјежали. А они који су се Филипу Вишњићу, том слијепом видиоцу буне одазвали – имали би сучим пред Вожда изаћи:
Из нових фресака стара туга веје,
Није све пропало кад пропало све је.
(Тада ми је на ручку пришао неко из протокола и питао да ли имам копију тога што сам говорио, интересује се председник… Који председник, питам. Живковић, каже… Чега је он председник, питам. И откуд му нагла склоност за књижевност…
Звоне телефони, питају ме јесам ли ухапшен… Био бих, кажем, да има ко да ме ухапси… Домало, ево другог поклисара; то што сам говорио тражи Манојло Вукотић за Новости, које то сутра објављују у целости. Био је директан, чак сателитски пренос прославе; док су се снашли, ја сам им своју реч протурио кроз ноге. Тако је то са кратким формама… Чујем да од тада траже на увид шта ће награђени песник који се одазвао Филипу Вишњићу да говори…)