Симбол културе и трајања - 180 година Народне библиотеке Србије
БИЛА, ЈЕСТЕ И УВЕК ЋЕ БИТИ КУЛТУРНО СРЕДИШТЕ ДРЖАВЕ
- Библиотека располаже са 100 збирки са милион дигиталних докумената, од 2004. кад је почела дигитализација и 2003. пројекат виртуелне библиотеке
БЕОГРАД, (ФоНет) - На овај дан, празник наше културе, Србија са поносом обележава највећи јубилеј у овој години, изјавио је премијер Мирко Цветковић на свечаности поводом 180 година Народне библиотеке Србије и додао да ће Влада наставити да подржава ту најугледнију и најстарију институцију културе и храм знања.
Упркос озбиљним тешкоћама и страдању у више наврата током богате историје, Народна библиотека је била, јесте и увек ће бити културно средиште државе, додао је Цветковић.
После 180. година, Народна библиотеке Србије данас је симбол културе, трајања и стварања, оценио је он.
Премијер је подсетио да је Библиотека основана 28. фебруара 1832. вољом кнеза Милоша Обреновића и учених људи тога доба, као и да су због бомбардовања у Првом светском рату делови њеног фонда евакуисани у Ниш и Косовску Митровицу.
Потом је 6. априла 1941. у бомбардовању Београда зграда изгорела до темеља.
Обнављање књижног фонда почело је још у рату, а камен темљац постављен је октобра 1965.
Данас, указао је Цветковић, библиотека располаже са 100 збирки са милион дигиталних докумената, од 2004. кад је почела дигитализација и 2003. пројекат виртуелне библиотеке.
Председник Управног одбора Народне библиотеке Светлана Велмар Јанковић је представила историјат националне библиотеке.
„Уз сећање на све велике претходнике који су током 180 стварали величанствену институцију, делом стваране у светлостима знања и посвећене моћним искрама људског духа и ума, у борби са тамом зла, можемо да се радујемо што таква драгоцена књижница постоји и даље отпорна на све мене времена“, рекла је она.
Ово је час ретке слободе и ретке радости, истакла је Јанковић.