Тадић сео поред Јахјаге
П р в и п о г л е д
Овако изгледа човек задовољан и собом и својом владавином
* Маколико биле оштре полемике о Косову и Метохији, први пут ће се међу Србима водити само у границама Србије! Јер, како полемисати са онима од којих добијаш оно што си тражио, а дајеш оно што су они тражили – Космет за Европу, или обратно. Свеједно, српска срамота је иста
* У Бриселу је, 24. фебруара 2012. године, Србија повукла (не)очекивани потез – попустила притисцима ЕУ и САД и прихватила њихове уцене. Србија је, пала на тесту - можда се формално приближила Европи, једног дана може постати и њен члан, али је, данас већ, поред своје, понудила столицу - држави Косово!
Пише: Раде Брајовић
СВЕ се унапред наслућивало – како ће се и зашто драматизовати дијалог Београда и Приштине, у Бриселу, и аранжирати његов исход.
Драматизација је смишљена да произведе неизвесност договора, да би се маскирали резултати тродневних разговора Албанке Едите Тахири и нашег Борка Стефановића, међу којима је посредовао Роберт Купер.
Бриселски аранжман, заслугом свих учесника, наравно и оних иза сцене, обогатио је вештину дипломатисања, што није мали допринос. Али, постоји нешто важније - политички исход. Учесници у договарањима истичу да исход одговара свима, јер су договорили најважнију тему – Космет...
Преговарачима и онима који су их померали по дипломатској табли. Овим последњим највише јер њима одговара свака варијата у којој губе браниоци интегритета Србије, а добијају отимачи Космета.
Добитник је Европска унија, јер су се испунили њени децембарски услови Србији да јој сада, првог или другог марта, додели статус кандидата за улазак у ЕУ. Давањем Тачијевом Косову права да учествује у свим регионалним скуповима и да се несметано примењују претходни договори, пре свега «интегрисано управљање прелазима», наравно граничним, Брисел доживљава као значајну афрмацију своје политике, чији је врхунац – признавање независности Косова.
Европска, читај - америчка, доминација овим регионом, са Србијом на географски важном положају, сада се комплетира и тиме јача стратешка позиција западног савеза у њиховом приближавању енергетским и другим изворима руског Сибира...
Равноправним местом на Балкану, приштинска терористичка клика везује још један беочуг у све дужем ланцу своје независности, на глобалном и посебно регионалном плану, па је Тахиријева логично изјавила да ће се Косово убудуће «представљати једнако као и друге драве у региону».
Зимска жетва Ангелиног Рајха
Приштини је, уз то, Брисел за наводну попустљивост у дијалогу с Београдом, обећао ново приближавање ЕУ, а Тачи је договор окарактерисао као – интегративни. Једним дипломатским потезом бољи резултат не би остварили ни велики махери.
У Србији ликује власт, уверена да се договором сигурно остварује кандидатура за ЕУ,а то је Тадићев изборни аргумент. У том духу делује и његова оцена да је бриселским договором «политика и Косово и Еврппа положила историјски тест и обезбедила европску будуност Србије». Чуле су се и друге сличне оцене,Чеде Јовановића, пре свих.
Нису изостале и оштре Коштуничине квалификације о понижењу у Бриселу, а са Космета се јавља о узнемирености, која је, ионако, порасла од пре два дана, када је српска жандармерија збрисала српске барикаде и шатор на северу...
Договор у Бриселу, којим се омогућава Космету да седи за истим столом са Србијом за таблом на којој је «Косово» обележено фуснотом на којој су две ознаке - Резолуције СБ УН 1244 и Међународног суда правде о исправности проглашења независности Косова. У првој ознаци београдска власт види гаранцију очувања интегритета и спречавања независности Косова, а друго обележје тумачи се ао саветодавно и без утицаја на статус независмости Косова.
Да оба погледа не виде истину, показује и данашњи договор у Бриселу. Европа је чак отворила врата независној држави Косово према којој Србија мора да испуни већ дефинисани захтев – развој добросуседских односа. Кроз ту формулу, оствариваће се нове фазе косовске независноисти и нова приближавања – Србије Косову!
Српски спорови, особито у садашњим предизборним временима, бесумње ће расти, а политичка слика Србије још драстичније се делити – власт ће и даље убеђивати гласаче да «ни експлицитно, ни имплицитно никад неће признати Косово», а да је у Бриселу постигнут дипломатски успех. Опозиција ће још оштрије доказивати нови пораз власти, тражити поштовање Устава и одбрану интегритета, речју оно понашање какво је изостајало и у време њиховог владања.
Маколико биле оштре полемике о Косову и Метохији, први пут ће се међу Србима водити само у границама Србије! Јер, како полемисати са онима од којих добијаш оно што си тражио, а дајеш оно што су они тражили – Космет за Европу, или обратно. Свеједно, српска срамота је иста.
У Бриселу је, 24. фебруара 2012. године, Србија повукла (не)очекивани потез – попустила притисцима ЕУ и САД и прихватила њихове уцене. Србија је, пала на тесту - можда се формално приближила Европи, једног дана може постати и њен члан, али је, данас већ, поред своје, понудила столицу - држави Косово!